asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Duha přes dánský Aarhus

12.10.2011
Dá se procházet po duze? Na střeše muzea umění ARoS v dánském Aarhusu to jde. Renomovaný dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson tam postavil spektakulární instalaci – duhovou svatozář nazvanou Tvé duhové panoráma. Návštěvníci se mohou procházet po kruhovém ochozu ve výšce padesát metrů a užívat si 360stupňový výhled na toto přístavní město, navíc skrze prizma ve všech barvách duhy. Jednotlivá barevná zakřivená skla musela být vyrobená speciálně pro tento účel. Navíc jsou tyto panely jediné nosné struktury, které podporují střechu.
Přes den skla filtrují přirozené sluneční světlo. Pro noční nasvícení se Olafur Eliasson obrátil na společnost Zumtobel, specializující se na světelná řešení: od soumraku do úsvitu duhu osvětluje 116 zapuštěných svítidel instalovaných podél vnitřního okraje kruhu, které tak transformují bílý strop na zdroj světla, takže panoramatický chodník vypadá jako duha vznášející se nad muzeem.

„Tvé duhové panoráma vstupuje do dialogu se stávající architekturou a umocňuje pohled na město,“ popisuje svou koncepci Olafur Eliasson. „Vytvořil jsem prostor, který smazává hranici mezi vnitřkem a vnějškem a znejišťuje návštěvníky. Nejistota je pro mě důležitá, neboť podněcuje lidi, aby přemýšleli o věcech, které jsou za hranicemi prostředí, v němž jsou zvyklí se pohybovat.“

Zdroj: Zumtobel Lighting GmbH

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media