asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Desítka nejvýznamnějších stavebních firem se rozroste

01.02.2008
Tři zakázky pro soukromé investory, každá za více jak miliardu korun ovlivnily vývoj liberecké stavební společnosti SYNER, s.r.o., člena S group holding , a.s. v roce 2007. „Čísla mluví jasně. Náš roční obrat se blíží k pěti miliardám korun,“ uvádí Ing. Martin Borovička, generální ředitel společnosti.

Za zmiňovanými zakázkami se skrývá téměř dokončený pražský Outlet Airport v Tuchoměřicích, jehož investorem je lucemburská společnost, dále vizitka amerického investora, kterou je z poloviny hotový výrobní závod Foxconn v Kutné Hoře a soubor osmadvaceti obytných domů Zelené město v městské části Praha Jarov, který spravuje český developer.

Především soukromí investoři, kteří nechali Syneru prostavět 4 mld. korun z již zmiňovaných pěti miliard posouvají v obratu společnost mezi top ten stavebních firem ČR. „V roce 2003 dosáhl náš obrat 1,9 miliardy korun a z toho veřejné zakázky činily 39%, což je 740 miliónů. Od té doby stále klesá podíl obratu, který je odvislý od zakázek hrazených z veřejných zdrojů. V roce 2007 a při zmiňovaném obratu pět miliard korun dělají veřejné zakázky 20%, tj. 980 miliónů,“ dodává Borovička.

Místem s největší prostavěností se pro SYNER v roce 2007 stala Praha a to podruhé za sebou. Zde firma realizovala 1,7 mld. korun, které z 96% putovaly od soukromých investorů. Podobná situace se vloni odehrála v Libereckém kraji, kde firma realizovala zakázky za 1,4 miliardy a pouhá čtvrtina byla vysoutěžena formou státních a městských zakázek.


Zdroj: SYNER, s.r.o.

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media