Bývalé depo v Plzni se upraví za 10 milionů

Bývalé depo v Plzni se upraví za 10 milionů

Zhruba deset milionů korun budou stát úpravy v objektech bývalé vozovny dopravního podniku v Cukrovarské ulici v Plzni, které se v dubnu pod názvem Depo2015 otevřou Plzeňanům. Jako první tam v prosklené hale lidé uvidí výstavu vytvořenou současnými evropskými designéry, v plánu jsou také výstavy objektů sochaře Čestmíra Sušky a expozice složené z fotek Plzeňanů.

„Upravujeme tam bezpečnost, investujeme do topení v některých částech, bude se měnit podlaha, dvě hlavní prostory oddělí průsvitná a prostupná plastová stěna,“ řekl Jiří Sulženko, programový šéf společnosti Plzeň 2015, která připravuje plzeňský projekt města kultury. Finišovat s úpravami bývalé vozovny bude Plzeň 2015 od poloviny února do poloviny března. V tu dobu bude potřebovat desítky dobrovolníků na úklid a vymalování obrovských prostor.

Podle Sulženka není cílem rozsáhlý industriální prostor přetvořit a „vypucovat“ do galerijní podoby, ale pomocí uměleckých akcí zdůraznit jeho jedinečnou atmosféru. „Největším zásahem budou právě ony výstavy. Jak designér Werner Aisslinger, tak Jiří Příhoda i Maxim Velčovský promění prostor velikou instalací, to je to nejlepší, co se tu může stát,“ uvedl. Expozice designu Domus začne v depu 16. dubna.

Depo2015 nabídne jeden z největších výstavních prostorů v Plzni, mělo by se ale také stát centrem na podporu tvůrčího podnikání. Vzniklo jako náhrada za Světovar, v němž měla vyrůst kulturní fabrika, významné zázemí pro projekt Plzně jako Evropského hlavního města kultury. To se ale nepodařilo.

„Jsme rádi, že projekt Světovar, který měl být jádrem toho všeho, je nahrazen Depem, připadá nám to adekvátní,“ řekl ČTK Karel Barták z Evropské komise, který má na starosti koordinaci konceptu evropských hlavních měst kultury. Podle něj bude komisi nejvíc zajímat, zda Depo2015 skutečně bude do budoucna kreativcům sloužit a zůstane pro ně. Titul EHMK Barták označil za jeden z nejprestižnějších vůbec, mezi městy je o něj obrovský zájem, například loni v Itálii se o něj ucházelo 23 měst.

Podle Jiřího Suchánka, ředitele společnosti Plzeň 2015, do prostoru Depo2015 směřuje projekt většinu udržitelných aktivit. „Věřím, že tam přivítáme mnoho zajímavých start-upů v kreativních odvětvích,“ uvedl. Sulženko řekl, že prostor se bude postupně měnit právě k potřebám uživatelů, vzniknou tam dílny, kanceláře pro kreativce, showroom, zastřešené tržiště.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: plzen2015.cz