Best of British na Fakultě architektury ČVUT

Best of British na Fakultě architektury ČVUT

To nejlepší z britské architektury, urbanismu, krajinné tvorby a designu představí během pěti listopadových přednášek cyklus Best of British. Přednáškový cyklus pořádá Fakulta architektury Českého vysokého učení technického v Praze s podporou a pod záštitou Britské ambasády v Praze.

První přednáška Best of British se koná ve čtvrtek 6. listopadu 2014 od 18.30 hodin na Fakultě architektury ČVUT (Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice) v přednáškové síni Gočár. „Oživení stavebního trhu v Londýně a úspěchy britských firem v globálních souvislostech jsou mj. důsledkem intenzivní spolupráce architektů s přidruženými obory. To bylo důvodem, proč jsme pro cyklus Best of British vybrali nejlepší možné a dosažitelné odborníky z pěti profesí: architekta, designéra, urbanistu, stavebního inženýra a krajinného architekta“, vysvětluje prof. Zdeněk Zavřel, proděkan pro zahraniční vztahy Fakulty architektury ČVUT.

Cyklus zahájí přednáška Joe Morrise, jednoho za zakladatelů mladé, o to však úspěšnější londýnské architektonické kanceláře Duggan Morris Architects. Jejich realizace byly v letech 2010 – 2012 vyznamenány hned pěti cenami Britské královské asociace architektů (RIBA). Za Kings Grove, dům z režného zdiva v jižním Londýně, byli architekti v roce 2013 nominováni na Cenu Miese van der Rohe.
Přednáška Grahama Morrisona a Petera Bishopa bude věnována městskému plánování v kontextu Londýna. Kancelář Allies and Morrison se podílela na masterplanu pro King’s Cross Central projektu přestavby jednoho z největších  brownfieldů v Evropě. Peter Bishop je hlavním urbanistou Allies and Morrison a profesorem na Bartlett School of Architecture.

Konstrukci jako vizitku i podstatu úspěchu britské moderní architektury představí Chris Weiss profesor prestižní University College London a jeden z nejvýraznějších stavebních inženýrů ve Velké Británii. Stadion VeloPark pro LOH 2012 v Londýně (Hopkins Architects), na jehož projektu se coby statik podílel, získal za jedinečné a inovativní konstrukční řešení cenu Mezinárodní asociace mostů a strukturálního inženýrství v roce 2013.

O aktuálních trendech britského designu bude přednášet Deyan Sudjic, který od roku 2006 řídí londýnské Muzeum designu. Sudjic působil jako děkan Fakulty umění, architektury a designu na Kingston University, přispíval články o designu a architektuře do listu The Observer a v roce 2002 byl ředitelem Bienále architektury v Benátkách. V roce 2010 se Deyan Sudjic v Praze zúčastnil konference Forum 2000 „Svět, ve kterém chceme žít“.

Cyklus Best of British zakončí Kim Wilkie, krajinář a mimo jiné oblíbený zahradní architekt prince Charlese.  Jako odborník na tvorbu krajiny se podílel na strategickém plánu rozvoje Temže (Thames Landscape Strategy), navrhoval botanické zahrady do Moskvy a Oxfordu a v roce 2014 zvítězil spolu s kanceláří Niall McLaughlin Architects v soutěži na kompletní úpravu zahrad a okolí Přírodopisného muzea v Londýně.

Fakulta architektury ČVUT nabízí studentům ČVUT i široké veřejnosti jedinečnou příležitost osobně se seznámit se současným stavem architektury a designu ve Velké Británii. Přednášky se budou konat každý čtvrtek od 6. listopadu do 4. prosince 2014 na Fakultě Architektury ČVUT v Praze 6, Dejvicích. Vstup na přednášky je zdarma.

Detailní program najdete na www.fa.cvut.cz/Cz/Fakulta/ZpravyZFA/BestOfBritish2014

Foto: Duggan Morris Architects, Kings Grove
Text: red