Kam student hlavu složí?
Galerie(3)

Kam student hlavu složí?

Když opadne první radost z přijetí na vysokou školu, nastupují provozní starosti. Jednou z největších je otázka bydlení. Jaké má dnešní student možnosti, čemu dávají vysokoškoláci přednost a je vůbec možné najít ideální studentské bydlení?

Asi nejpohodlnější variantou je samozřejmě bydlení ve vlastním domě nebo vlastním bytě v těsné blízkosti školy. Takovou možnost má ale málokdo. Další variantou je bydlení u rodičů nebo u dalších příbuzných, pokud se jejich bydliště nachází v rozumné blízkosti univerzity. To má samozřejmě, stejně jako ostatní volby, svá pro i proti. Plusy jsou finanční a provozní stránka, minusy menší soukromí a konstantní rodičovský dozor.

Koleje versus privát

Další možností jsou vysokoškolské koleje, které ale mají velmi kolísavé standardy kvality. Ve většině současných českých kolejí bývá poměr cena kvalita více méně neodpovídající. Téměř pravidlem bývá starší vybavení pokojů, společné koupelny a toalety pro celé patro. Dále hluk, žádné soukromí a tím pádem zhoršené podmínky pro studium. V důsledku toho dávají dnešní studenti stále více přednost bydlení v podnájmu v soukromých domech či bytech. Po cenové stránce to vychází přibližně stejně jako u kolejí, ale poskytuje to více soukromí, větší míru svobody, možnost přizpůsobit si bydlení podle svého a zpravidla celkově vyšší komfort. Nevýhodou oproti studentské koleji je však nutnost složení kauce pronajímateli předem, popřípadě provize pro zprostředkující realitní kancelář.

Studenti se také musejí sami starat o včasné placení záloh za energie, stočné a platbu za připojení k internetu, který na koleji většinou bývá pro všechny studenty bezplatný. V bytě se také studenti musejí zpravidla sami starat o drobnou údržbu bytu a jeho zařízení, což na koleji odpadá, neboť to často je v kompetenci kolejní správy. Bydlení na koleji je už po generace pověstné nejen vzájemnou pomocí studentů při studiu, možností si rychle sehnat podkladové materiály pro zkoušky a psaní seminárních prací, ale i dostatkem večírků, zábavy a pověstných chodbových mejdanů. Jde tedy o velmi společenský způsob bydlení, což pro extrovertnější typy může být velkým lákadlem, ale na druhé straně pro introvertnější povahy ztělesněním noční můry. Převládající hluk ve dne v noci může být překážkou nejen ve studiu, ale i v kvalitním spánku a odpočinku. Také pokud si zrovna chcete pozvat na pokoj návštěvu, kterou hodláte nechat u vás přespat, musíte ji obtížně propašovávat přes vrátnici, což u sou­kromého bytu odpadá.

Vzhledem k tomu, že pokoje bývají na kolejích zpravidla dvoulůžkové, může být velkým problémem odlišný životní rytmus a studijní zvyklosti jeho obyvatel. Soužití tzv. skřivana se sovou může velice rychle přerůst v kohoutí zápas. I soužití pořádkumilovného puntičkáře s chronickým „bordelářem“ může zapříčinit spoustu třecích ploch. Ideální je také z praktických důvodů pokud možno volit spolubydlící ze stejné fakulty a nejlépe i oboru a ročníku. Pokud totiž natrefíte na skvělého spolubydlícího, máte z větší části vyhráno.
Na studentské koleje však v dnešní době nemá automaticky nárok každý student, záleží na vzdálenosti jeho trvalého bydliště od školy, kde studuje.

Návštěvu musíte pašovat přes vrátnici.

Bydlení v Praze

Kvalita studentských kolejí nejen v různých městech, ale i v rámci téhož města může být velmi rozdílná. Většina správ kolejí se sice snaží v rámci svých možností zvyšovat kvalitu bydlení, za kterou jsou studenti ochotni si i připlatit, studentům to ale stále nestačí. Bohužel je výstavba nového studentského bydlení pro investory a banky nevýhodná z hlediska dlouhodobé návratnosti investic. Asi nejlepší možnosti bydlení v rámci České republiky mají studenti v Praze, což vyplývá z množství vysokých škol v hlavním městě. V důsledku toho je zde větší množství vysokoškolských kolejí, než v jiných městech. Úroveň kolejních zařízení v Praze je však také velmi kolísavá.

Největším ubytovacím zařízením ČVUT v Praze jsou koleje Strahov. Celková kapacita je více než 4 700 lůžek. Strahov nabízí dvoulůžkové pokoje a společná sociální zařízení na patře. Výhodou je, že se v areálu kolejí nacházejí kromě menzy i kluby, bary, restaurace a obchody. Kolej svým obyvatelům také umožňuje sportovní vyžití na kolejních hřištích. K dispozici studentům je i hlídané parkoviště. Volha– Koleje Vysoké školy chemicko-technologické v Praze –je sice od centra města vzdálena 40 minut, po zdařilé rekonstrukci ale nabízí poměrně vysokou kvalitu ubytování v moderních buňkách s vlastním příslušenstvím.

Kromě starších zařízení jsou v hlavním městě i nové moderní komplexy, případně komplexy kvalitně zrekonstruované. Jednou z nových možností je bydlení ve Studentských domech K Botiči. Cena za ubytování je zde sice poněkud vyšší, ale na druhé straně sociologické studie poukazují na to, že mnozí studenti si rádi za kvalitu ubytování připlatí. Celková kapacita této nové studentské koleje je 160 lůžek. Na výběr jsou zde jak jednolůžkové, tak i dvoulůžkové pokoje. K dispozici jsou i pokoje s bezbariérovou úpravou.Pokoj je možno sdílet se spolubydlícím, nebo ho obsadit sám. Všechny pokoje mají samostatné WC v koupelně a nábytek speciálně navržený interiérovým architektem. Domy jsou umístěny v blízkosti veřejné dopravy umožňující pohodlné cestování do centra města.

Koleje Hvězda Karlovy univerzity v Praze se mohou pochlubit novými rodinnými byty i nadstandardními jednolůžkovými pokoji. Rodinné byty slouží pro páry s minimálně jedním dítětem. Páry nemusejí být manželé, stačí místopřísežné prohlášení o společném soužití. Výhodou koleje Hvězda je velice příznivá cena za ubytování. Měsíční náklady jsou 7,5 tisíce korun včetně energií. Byty disponují dvěma pokoji a plně vybavenou kuchyní včetně trouby, myčky na nádobí, mikrovlnné trouby a lednice s mrazákem. Součástí bytu je také šatna, koupelna se sprchovým koutem a WC. Na přání studentů nejsou pokoje vybaveny nábytkem, aby si byt mohli zařídit sami podle svých představ.

Brno – studentů plno

Situace v Brně je, co se týče bydlení studentů, podobná jako v Praze. Kapacita kolejí je většinou plně obsazena. Stejně jako v Praze však také stále více studentů láká společné bydlení v pronajatých bytech či domech. V Brně může být často cena za společný pronájem bytů příznivější než za bydlení v koleji. Například v Kounicových kolejích stojí pokoj pro dva necelé 4 tisíce korun za měsíc a za podobný pokoj v soukromém bytě může student zaplatit až o tisícikorunu méně. Specifickou brněnskou možností je příležitost, aby si studenti pronajali velké byty v centru Brna, které město nabízí nejen jako startovací byty pro rodiny, ale i pro krátkodobé využití pro studenty. Nevýhodou těchto bytů je však jejich špatný stav, který vyžaduje další nákladné investice, proto tuto možnost studenti příliš nevyužívají.

Jak přežít v bytě

Pokud se vysokoškolský student rozhodne po zralé úvaze pro bydlení v bytě, nesmí kromě výběru konkrétního bytu a případných spolubydlících zanedbat ani výběr správné lokality bytu. Ideálem je samozřejmě bydlení poblíž samotné fakulty, nebo alespoň v blízkosti MHD. Při výběru bytu bude hrát samozřejmě zásadní roli také jeho cena. Nesmíme zapomenout, že konečnou cenu bytu neurčuje pouze nájem jako takový, ale i platby za energie, televizi, internet, odpady apod. V praxi to většinou funguje tak, že se skupina studentů dohodne na společném pronájmu bytu nebo domu a podělí se o výdaje.  Zároveň v tomto případě mají studenti větší možnost výběru spolubydlících, než když je jim na kolejích na pokoj přidělen někdo zcela náhodně a oni si pak s ním nemusejí po lidské stránce rozumět. Nejlepší variantou je samozřejmě dostatek financí na samostatný, ideálně neprůchozí pokoj.

Nejen na kolejích, ale také u společného bydlení v bytě je jedním z nejdůležitějších hledisek pečlivý výběr spolubydlících. Největším oříškem a zdrojem rozporů bývá pravidelný úklid společných prostor. Většina studentů je totiž z domova zvyklá, že se nejen o vaření a praní, ale i o úklid starala v plné míře maminka a nyní po přestěhování jsou na to sami, což je může nemile zaskočit. Proto je hned na počátku společného bydlení nutné stanovit striktní dohody o provozu a úklidu bytu, aby se předešlo zbytečným konfliktům.

Oáza, nebo brloh?

Pokud je to jen trochu možné, pokoj pro studenta by měl být zařízen podle určitých pravidel, a to především rozdělením do několika zón. Zóna klidová by měla obsahovat postel a šatní skříň. U postele by se nemělo zapomenout ani na noční stolek. Postel by měla být pohodlná s kvalitním roštem i matrací. Výška postele sice může být 32 až 60 cm, ale z vyšší postele se samozřejmě mnohem lépe vstává. Ideální šířka postele je 100 cm, v případě dostatečného prostoru může být i širší. Důležitou zónou je zóna studijní, kterou je ideální situovat co nejblíže k oknu, aby byla dostatečně osvětlená. Základem je pracovní plocha s dostatkem prostoru nejen pro psaní, ale především pro umístění počítače. Výška psacího stolu by měla být 70–75 cm, hloubka minimálně 70 cm a délka alespoň 140–160 cm.

Horní třetina obrazovky počítače má být ve výšce očí a ve vzdálenosti 50–70 cm od nich, proto je lepší volit stůl o větší hloubce. Vedle stolu nesmíme zapomenout na prostor pro reproduktory, případně i pro tiskárnu.Další nutností je kvalitní pohodlná židle, která splňuje ergonomické parametry. Dnešní student tráví zpravidla většinu času u počítače, proto se ze zdravotních důvodů nevyplatí na kvalitě židle šetřit. Poblíž pracovní plochy by měly být umístěny police nebo skříňky na studijní materiály a skripta. Pokud to prostor studentského pokoje dovolí, relaxační zóna by měla být vybavena sedacím nábytkem alespoň v podobě pohodlného křesílka a pokud možno mobilního, univerzálně využitelného stolečku. Toto je samozřejmě ideální řešení, bohužel se ale zpravidla potýkáme s nedostatkem prostoru a není možné navrhnout zmíněné zóny zcela odděleně. I to se ale dá řešit. V dnešní době jsou stále více oblíbené například rozkládací gauče nebo skladné a snadno přenosné sedací pytle.

Velmi důležitým aspektem při zařizování studentského pokoje, který se v žádném případě nevyplatí podcenit, je jeho dobře promyšlené osvětlení. Kromě centrálního světla je nutné i kvalitní osvětlení pracovní plochy stojací lampičkou. Další lampu je třeba umístit na noční stolek a do odpočinkové zóny vedle křesla či sedacího pytle situovat stojací čtecí lampu.

Studentské bydlení nové ­generace

Přes vzrůstající trend studentských pronájmů soukromých bytů a domů mají studentské koleje ve většině měst zaplněné kapacity. Proto nesmíme i v budoucnosti zanedbat výstavbu nových moderních zařízení v souladu se současnými trendy. Lepší variantou než stavba na „zelené louce“ je samozřejmě využití takzvaných „brownfieldů“ a také kvalitní a dobře promyšlené rekonstrukce stávajících objektů. Samozřejmostí je vytipovat lokalitu pokud možno co nejblíže k univerzitě, aby se omezilo dojíždění studentů na minimum, a současně zařídit studentům co nejpříjemnější ubytování v klidném prostředí. Nutností také je, aby objekt svým vzhledem a typologií respektoval charakter místa, okolní zástavbu a dobře zapadl.

Trendem by pak ve výsledku měly být pro studentské bydlení pokud možno samostatné, maximálně dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou, záchodem a kuchyňským koutem. Dobrým řešením by mělo být několik typů bytů, aby si studenti mohli vybrat, která varianta jim nejvíce vyhovuje svojí metráží, zařízením a cenou. Naprostou nutností je nezapomenout na bezbariérové řešení alespoň některých bytů a samozřejmě bezbariérovost celého zázemí kolejí a jejichspolečných prostor. Součástí kolejního areálu by mělo být bohaté zázemí ve formě různých možností stravování, klubů, obchodů a sportovního vyžití. Samozřejmostí by měla být také prádelna, kolárna, místa pro odpočinek a společenské místnosti.

Naprostou nutností je dostatečný počet parkovacích míst pro studenty, jejich návštěvy i správu areálu kolejí. Ideální by také byla možnost pronajmutí si sklepů, čímž by studenti získali další možnost úložného prostoru. Dobrou variantou je areál kolejí plně neuzavírat pro veřejnost, ale naopak jej alespoň částečně propojit s okolím, například občanskou vybaveností.

Autorky článku Ivana Hubená a Dana Vostřáková jsou architektky a spolumajitelky studia I+D Design s.r.o.

text: IVANA HUBENÁ, DANA VOSTŘÁKOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.