Vytápění historické budovy Matejův dům
Galerie(4)

Vytápění historické budovy Matejův dům

Partneři sekce:

Matejův dům v Banské Bystrici byl postaven v roce 1479 uvnitř městského hradu a byl včleněn do Banícké bašty. Je to vysoká čtyřpatrová stavba postavená v těsné blízkosti kostela, místnosti jsou většinou plochostropé, v přízemí a prvním patře mají některé místnosti valené klenby. Jak je ideálně vytápět?

V říjnu 2009 zde Stredoslovenské múzeum otevřelo pro veřejnost novou expozici, věnovanou historii města Banská Bystrica. Tehdejší rekonstrukce nejen kompletně obnovila interiér gotického Matejova domu, ale i dřevěné podlaží, vestavěné do Banícké bašty. Vznikla tak stálá expozice na třech podlažích celkem 470 metrů čtverečních výstavní plochy, jakož i moderní klimatizovaný depozitář, situovaný na 300 metrech čtverečních ve vrchních podlažích a podkroví. Další útulné prostory v přízemí byly vyčleněny pro malou kavárnu, provozovanou chráněnou dílnou.

Sálání
Součástí rekonstrukce byla také rekonstrukce topení v historickém objektu. Pro vytápění tohoto objektu byly použity sálavé skleněné panely GR. Skleněné panely využívají principu sálavého vytápění, které k přenosu tepelné energie využívá infračervené záření. Toto záření neohřívá vzduch, ale volně jím prochází, dopadá na stavební konstrukce a předměty v místnosti a tím zahřívá jejich povrch. Od otepleného povrchu těchto konstrukcí a předmětů se následně ohřívá vzduch v místnosti.

Hlavní výhodou sálavého vytápění je kvalitnější mikroklima ve vytápěné místnosti – minimální prašnost a stabilní vlhkost a úspornější provoz – díky sálání je tepelné pohody docíleno již při nižší teplotě.

Pro vytápění byly použity sálavé skleněné panely.

Pro vytápění byly použity sálavé skleněné panely.

Jen svisle
Skleněné panely nelze z konstrukčních důvodů umístit na strop, ale pouze do svislé polohy na stěnu, proto předávají – ve srovnání se stropními panely Ecosun – přibližně 50 % energie konvekcí. Tato skutečnost neznamená ztrátu energie nebo nižší účinnost, pouze se procentuálně změní poměr způsobů předávání tepla.
Po konzultaci s památkovým úřadem Slovenské republiky, neboť objekt představuje historickou památku, byly v objektu využity sálavé skleněné panely v bílé barvě. Dodané byly panely s doplňkovou regulací (zásuvkový termostat).

Po konzultaci s památkáři byly zvoleny panely v bílé barvě.

Po konzultaci s památkáři byly zvoleny panely v bílé barvě.

Při rekonstrukci se současně řešilo i vytápění archivů a skladových prostor. V těchto prostorách byly využity konvektory Ecoflex El s výkonem 2 000 W.

TEXT: Peter Šovčík
FOTO: Fénix Jeseník