Když je ve zdech skryta inteligence
Galerie(7)

Když je ve zdech skryta inteligence

Partneři sekce:

Spolu se stoupajícími požadavky na komfort, bezpečnost a energetickou úspornost domů a bytů se stavební objekty plní stále složitějšími technologickými zařízeními. S nimi se zároveň hromadí množství různých ovladačů a uživatel je často zahlcen kvantem různorodých informací, které by mu měly pomoci dokonale ovládat jeho obytné prostředí. Ve skutečnosti mu však často dokážou život zkomplikovat.

V trendech moderního bydlení se naštěstí objevilo technické řešení, které nabízí racionální, jednoduché a komfortní ovládání všech technologických procesů v budově (počínaje vytápěním či klimatizací a konče osvětlením a zabezpečovací i audiovizuální technikou) z jednoho místa. Jedná se o takzvané integrované řídicí systémy tvořící základ inteligentních domů. I-HOME, jinými slovy inteligentní dům, předznamenává, jak a v jaké míře nové technologie změní a zjednoduší naše bydlení.

I-HOME neboli inteligentní dům

Moderní inteligentní dům je definován jako obytný prostor podporovaný moderními technologiemi a elektronickými službami. Všechny technologie v inteligentním domě jako vytápění, vzduchotechnika, osvětlovací a zabezpečovací systémy, audiovizuální prostředky domácí zábavy, PC a elektrická zařízení na ovládání vrat, rolet, žaluzií apod. jsou řízeny integrovaným řídicím systémem. Vybrané funkce systému mohou být ovládány přes internet nebo telefon, ale i mobilním telefonem prostřednictvím SMS a WAP.

V určitých případech i samotný systém vykoná bez lidského zásahu mnohé užitečné činnosti – například před vaším příchodem zapne topení, v případě předpovědi špatného počasí uzavře všechna okna. Veškeré funkce uvnitř domu mohou být řízeny z obývacího pokoje, ale i na dálku z pracoviště či z hotelového pokoje.

V domě může být aplikováno několik typů koncových ovládacích prvků systému, od samostatně stojících a přenosných až po zabudované dotykové panely, umožňující řídit dům a ovládat technologická zařízení v něm z více místností. Prostřednictvím dokonalého systému spojení na bázi internetu je kontakt a dohled obyvatel domu přes síť rychlejší, účinnější a nabízí možnost udržovat on-line všechny jeho funkce.

Jak to vlastně funguje
Základ může tvořit technologie EIB (přeložit se dá jako evropská instalační sběrnice). Na první pohled je zřejmé, že nejde jen o módní výstřelek technických nadšenců, ale o organizovaný projekt podporovaný prakticky všemi významnějšími výrobci instalační techniky v Evropě. Rozsah funkcí a služeb pro uživatele závisí jen na jeho představách a přáních. V domě může být kompletně řízené osvětlení a zabezpečovací technika. I okolí domu, které je spojeno se signalizací do místnosti, kde se obyvatelé nejvíce zdržují, může být součástí celého systému.

Pod kontrolou může být kotelna, různé druhy vytápění, možný únik vody v koupelně a kuchyni s automatickým uzavřením přívodu. Instalace může obsahovat i nouzové tlačítko na přivolání pomoci na několik zadaných telefonních čísel. Zapojeno může být ovládání žaluzií podle intenzity osvětlení a slunečního svitu. U vchodových dveří může být umístěna kontrola osvětlení s možností centrálního vypnutí. Aktivace alarmu automaticky vypne nepotřebné elektrické obvody a i vytápění je při odchodu přepnuto do úsporného režimu.

Bezpečnostní systém nabízí nejen v jakémkoliv okamžiku nahlédnout do interiéru domu, ale upozorní i na nebezpečí různého druhu a případně přivolá majitele nebo potřebnou pomoc. Kontrola osvětlení, vytápění nebo spotřeby energie je běžná stejně jako monitoring situace v zahradě či v blízkosti domu.

Fungování systému se samozřejmě přizpůsobuje potřebám uživatele – majitele domu a jeho obyvatel. Je možné naprogramovat velké množství funkcí a rozdílných procedur. Například ráno systém automaticky otevírá okna, zapne příjemnou hudbu, připraví ranní kávu, zjistí stav počasí, přinese nejnovější ranní zprávy. Na noc vypíná světlo i hudbu. Vytápění nastaví na potřebnou teplotu.

Během nepřítomnosti majitelů, například po dobu dovolené, zabezpečí zalití trávníku či otevření oken a větrání, všechno v závislosti na stavu počasí. Systém ve zlomku sekundy zkontroluje uzavření všech oken a dveří. Simulací zapínání a vypínání osvětlení zabrání zlodějům zjistit, že jste právě delší dobu mimo domov. Prostřednictvím webkamery se může majitel na cestách přesvědčit o situaci v domě či v jeho okolí nebo je systémem upozorněn formou SMS na nebezpečí, které se vyskytuje v jeho domácnosti.

Výhody inteligentních domů
Kdo bude využívat možnost inteligentních domů, bude mít v první řadě více času pro sebe. I když se na první pohled zdá, že systém podporuje lidskou pohodlnost, především zkvalitňuje život a záleží jen na nás, jak ho budeme využívat. Je přece určitě výhodnější, když se otopný systém sám přihlásí, že potřebuje revizi (může i přímo zavolat topenářskou firmu), mraznička, že je třeba ji odmrazit, pračka, že potřebuje opravu, nebo nás vytopí, a mikrovlnná trouba vám nabídne postupy a recepty na přípravu jídla. I pocit na dovolené, že je všechno v pořádku a vy v kteroukoliv chvíli můžete „hodit očkem“ po svém domě, je k nezaplacení.

Na první pohled nejsou ekonomické důvody výrazné. Integrované řídicí systémy najdou své uplatnění až od určitého stupně složitosti stavby. Proto není příliš výhodné realizovat systém v jednoduchém objektu, ale je přímo technickým „hříchem“ dělat klasickou elektroinstalaci bez integrovaného řídicího systému v objektu naplněném různými technologiemi (zabezpečování, klimatizace, vytápění, bazén…).

V současné době je asi největším nedostatkem inteligentních domů, které fungují s integrovaným řídicím systémem, nedostatek informací pro projektanty a architekty, protože tento systém není v běžně v nabídce. Výhodou je však nejen jednoduché ovládání, jehož vzhled a systém je vytvářen podle individuálních požadavků zákazníka, ale i inteligentní kooperace jednotlivých technických zařízení, například na vytváření příznivého klimatu v interiéru se automaticky podílejí nejen otopná a klimatizační zařízení, ale i systém rolet a žaluzií, kterým se reguluje přehřívání místností, takže budova řízená inteligentním systémem může ušetřit až 30 % energie.

Vyvracíme fámy o inteligentním domě
Mnoho lidí si o inteligentním domě myslí, že jde o příliš nákladnou záležitost. Při standardním řešení, při němž nebudete vyžadovat v každé místnosti barevný dotykový displej nebo samostatný video- a audiokanál a nákladné designové nerezové interiérové prvky, cena tak vysoká není. Kalkulace pro menší rodinný dům s podlahovou plochou 150 m2 převyšovala cenu klasické elektroinstalace jen o 40 000 korun, přičemž systém obsahoval komponenty na vypínání a stmívání světel, ovládání spotřebičů, stahování žaluzií, ovládání standardním dálkovým ovladačem, možnost vydávání povelů hlasem a zabezpečovací systém.

Zde se nabízí otázka, zda nejde o zbytečný přepych. V případě, že chcete postavit dům co nejlevněji, tak určitě. Inteligentní systémy jsou montovány do moderních domů hlavně tam, kde chcete vytvářet světelné efekty, potřebujete mít zabezpečovací systém, regulaci vytápění a větrání a podobně.

Systém inteligentního domu se dá zřídit buď při výstavbě nového, nebo při renovaci starého domu. Ve druhém případě je potřeba kromě elektrických kabelů natáhnout nízkonapěťový datový kabel. Tam, kde to není možné, použijí se bezdrátové rádiové komponenty. V podstatě z toho vyplývá, že se dá každá elektroinstalace změnit na inteligentní. Obávat se nemusíte ani výpadku elektřiny v domě. Inteligentní systémy jsou zálohovány od několika hodin do několika dnů, takže i při výpadku elektřiny funguje alarm, bezpečnostní osvětlení a můžete se systémem komunikovat prostřednictvím internetu a GSM. V případě poruchy je možno systém ovládat manuálně v rozvodné skříni nebo i vypínači, které mohou fungovat jako u klasického rozvodu. Systémy jsou však velmi spolehlivé, používají se i v osobních autech a kompletní selhání elektrického systému je velmi vzácné.

Složitost, respektive jednoduchost ovládání a programování systému závisí na použité programovací metodě. Na trhu nejdete i velmi jednoduché systémy, které zvládne každý průměrný uživatel výpočetní techniky, takže servisní náklady jsou nízké. Dokonce v případě, že si sami netroufáte dělat změny, lze je provést i na dálku.

Ovládací panely   
Foto: Gira, Siemens

Erika Vodičková
Foto: Basys, Gira, Siemens, D. Veselský