Inovace v průmyslových objektech: inteligentní klíčové trezory
Galerie(4)

Inovace v průmyslových objektech: inteligentní klíčové trezory

Inteligentní trezorové systémy, nový trend v oblasti zabezpečení a správy přístupu nejenom do průmyslových objektů, dorazily už i na český trh. Elektronické systémy Traka přináší profesionální řešení pro administraci a monitoring klíčů na bezobslužných pracovištích. Pomohou jednoduše spravovat přístup do zabezpečených prostor nebo k vozovému parku s dokonalým přehledem. Speciální trezorové skříně mohou sloužit i ke správě elektronických zařízení, citlivých dokumentů nebo zbraní.

Identifikace na prvním místě
Uživatelé se do trezoru přihlašují unikátním PIN kódem, čipovou kartou nebo otiskem prstu. Systém již při přihlášení rozpozná, kdo s trezorem manipuluje, a nabídne přístup pouze k určitým klíčům na základě přiděleného oprávnění. Jednotlivým osobám nebo uživatelským skupinám lze přiřazovat různé stupně autorizace a nastavit jim přístup přesně podle potřeby. Všechny přístupy do trezoru se přitom zaznamenávají do databáze a administrátor systému tím získá úplný přehled nad tím, kdo si v kterýkoliv okamžik daný obsah vypůjčil. Jednou z mnoha funkcí řešení Traka je i možnost definovat časový rozsah jednotlivých přístupů. Tímto způsobem se dají například zpřístupnit kancelářské prostory pro úklidovou službu pouze v předem určených intervalech. Při nevrácení klíče v tomto časovém rámci dojde k automatickému upozornění administrátora. Identifikační systém je možné integrovat do stávajícího řešení bez nutnosti implementace nových bezpečnostních prvků.

Kde jsou ty klíče?
Jednotlivé klíče jsou opatřeny bezpečnostním zámkem a patentovaným zařízením iFob, které zajišťuje jejich elektromechanické uzamčení uvnitř trezoru. Velikostí a tvarem připomíná iFob malou stříbrnou patronu, která má v trezoru jasně definovanou pozici. Systém dokáže rozpoznat, kdy je klíč mimo trezor, a pokud je například zjištěna závada v zabezpečeném objektu, dá se lehce vypátrat, kdo měl do příslušných prostor v který moment přístup. Díky zápisu každého pohybu do lehce dohledatelné historie, odpadnou problémy s nesmyslnými výmluvami uživatelů. Klíče jsou navíc dostupné 24 hodin denně. V nadstavbovém řešení lze iFob použít i jako doplňující bezpečnostní prvek, například imobilizér nebo pojistný zámek do kritických prvků v datových centrech nebo nemocnicích. Zavedení klíčového managementu se nabízí rovněž v administrativních budovách nebo při správě výjezdových a zásahových vozidel.

Správa notebooků chytře
V sortimentu inteligentních přístupových systémů Traka se dají nalézt i trezorové skříně pro uchování dokumentů, elektroniky nebo zbraní. Elektronické trezorové skříně jsou rozděleny na jednotlivé přihrádky, přičemž vždy záleží na účelu, pro který je trezor určen. Díky modulové konstrukci skříní dokáže firma připravit řešení tak, aby přesně odpovídalo představě investora. Speciální řada trezorů uzpůsobená na k uchování notebooků a elektroniky je opatřena RFID čtečkami na dně každé přihrádky, což umožňuje detektovat přítomnost označených přístrojů. Toto řešení je vhodné zejména do knihoven, univerzit a výukových pracovišť, kde mnoho uživatelů sdílí jeden přístroj. Administraci notebooků lze provádět pomocí stejné uživatelské aplikace, jakou používají předchozí modely pro správu klíčů. Trezorová skříň má navíc vestavěnou nabíječku a celý systém lze nastavit do režimu, kdy příchozímu uživateli sám nabídne nejdéle napájený notebook. Skříně pro uložení a personifikovaný přístup k měřicí a výpočetní technice, mobilním telefonům nebo choulostivým dokumentům nalézají výborné uplatnění na veřejně přístupných pracovištích, policejních stanicích, věznicích nebo všude, kde se dbá na zvýšený bezpečnostní režim.    

Josef Knejp
Foto: Telmo

Autor působí ve společnosti Telmo.

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB HAUSTECHNIK.