Stropní systém

Partneři sekce:

Základním úkolem stropu je rozdělit budovu na výšku a přenášet hlavně svislé zatížení jako vlastní váhu, zatížení od nenosných příček, užitková zatížení (osoby a zařízení) a jiná mimořádná zatížení.

Úlohou stropních konstrukcí je rozdělení budovy po výšce. Svými nosnými prvky by měly přenášet převážně svislé zatížení od vlastní tíhy konstrukce, nenosných příček, zařízení a osob, případně mimořádné zatížení. Kromě toho by měly splňovat požadavek požární odolnosti, akustické a tepelné izolace.

Na začátku rozložíme nosníky podle přiloženého plánu kladení. Pro přesné určení vzdálenosti nosníků vložíme na každém konci nosníku vždy jednu stropní vložku. Pak přistoupíme k montáži podpůrné konstrukce, která zamezí nebezpečnému průhybu nosníků při zatížení položenými vložkami.

Stropní, střešní a stěnové dílce z pórobetonu nabízí možnost realizace konstrukcí bez nutnosti většího množství dělníků – na zhotovení stropu stačí pouze dva. Dokončený strop je ihned nosný za podmínky, pouze se musí dbát na únosnost plochy při ukládání těžkých předmětů. Dílce jsou rovněž vhodné jako stěny v občanské a průmyslové výstavbě či jako protipožární stěny.

Montovaný stropní systém sestávající z prefabrikovaných železobetonových nosníků a výplňových nevyztužených vložek na bázi pórobetonu. Návrh nosníků, třídu betonu, vyztužení a tloušťku přebetonování závazně určuje individuální statický výpočet.

Polomontované stropy MIAKO jsou součástí oblíbeného systému pro hrubou stavbu. Tyto stropy jsou velice variabilní a lze je použít i u členitých a nepravidelných půdorysů místností do světlosti až 8 metrů.

Polomontované keramické stropy jsou součástí komplexního systému hrubé stavby. Jsou vhodné k použití v bytové i občanské výstavbě, ale využití samozřejmě nachází i jinde – například v průmyslových nebo hospodářských budovách. Stropy jsou variabilní a jsou vhodné i pro použití na členitých a nepravidelných půdorysech se světlou šířkou 8 metrů.

Montovaný stropní systém se skládá z prefabrikovaných železobetonových nosníků a výplňových nevyztužených vložek z pórobetonu. Železobetonové nosníky jsou vyztuženy ocelovou svářenou příhradovou výztuží. Při montáži tvoří ztracené bednění a zároveň oporu na uložení stropních vložek.

Jedním ze způsobů, jak vytvořit stropní konstrukci, je použití stropních dílců z pórobetonu. Dílce se kladou na nosnou konstrukci nebo základ.

Moderní architektura, která se zakládá na jednoduchosti a strohosti, klade na tvar a vzhled dřevěných dílců speciální požadavky. V tomto kontextu je proto vhodnější použít například místo trámového stropu čistý deskový strop. Dílce, z nichž se stavba realizuje, tak mohou plnit nosnou a zároveň i pohledovou funkci. To s sebou přináší urychlení stavebních procesů, avšak také to klade vyšší nároky na kvalitu realizace a celkové zacházení s výrobky, a to od chvíle, kdy opustí výrobu, až po uložení do finální polohy na stavbě.

Na trhu jsou dostupné dva základní druhy montovaných stropních systémů z bílého pórobetonu. Systém s nadbetonávkou betonové vrstvy nad vložkami obvykle o tloušťce 50 mm a systém používající beton na vyplnění míst pouze mezi vložkami. V tomto postupu se budeme věnovat pouze systému bez nadbetonávky