Nejčastější chyby klempířů a pokrývačů
Galerie(6)

Nejčastější chyby klempířů a pokrývačů

Partneři sekce:
  • Prefa

O nejrůznějších chybách střech již bylo napsáno mnoho. Existují ovšem i ty, o kterých se tolik nemluví, ale problém mohou způsobit veliký. Spočívají ve správném rozhodnutí a zohlednění všech aspektů již před realizací. Uveďme si to na teoretickém příkladu.

Majitel RD s klasickou krytinou eternit a klempířskými prvky z pozinkovaného plechu (kdy obojí již dožilo) se rozhodne pro výměnu krytiny a klempířských prvků. Najde si různými způsoby několik firem a začne si z nich vybírat. Většinou se rozhoduje podle doporučení, pak podle ceny a vzájemných sympatií. Nerad přijímá technické argumenty, které jsou dražší.

Pro náš případ použijeme (obrazně) dva stejné domy, se stejným sklonem, stejnou studenou půdou a ve stejném místě. Majitel domu č. 1 bude zaměstnán a bude tedy mít omezené finanční prostředky. Střechu opravuje protože je dožilá, a tedy musí. Majitel domu č. 2 je podnikatel, kterému se daří. Střechu se rozhodl opravit proto, že je dožilá a navíc uvažuje, že dům bude dále vylepšovat.

Vzhledem k uvedeným okolnostem bude střechu domu č. 1 pokrývat řemeslník, řekněme horší kvality a s malou znalostí předpisů a norem. Proto navrhne, že práci udělá bez lešení, demontuje eternit a oplechování. Na bednění položí lepenku a provede pokládku relativně levným materiálem (např. šindelem). Klempířské prvky zhotoví z pozinkovaných a lakovaných plechů.

U domu č. 2 si majitel dovolí slušného podnikatele se znalostí odvětraných střech a kvalitní materiály. Bude postaveno lešení a demontována krytina a plech. Následně bude položena kontaktní difuzní fólie, na ni kontralatě a latě. Jako krytina bude použita kvalitní pálená taška, klempířské prvky budou z titanzinku.

Práce budou v obou případech řádně dokončeny i řádně uhrazeny. U domu č. 1 je provedená práce v rozporu s normou navrhování střech. Dům č. 2 má provedenu práci, která odpovídá všem pravidlům.

Co se stane po první zimě? Zůstanou-li domy nadále ve stejné podobě (se studenou půdou), budou obě střechy sloužit takřka stejně – pouze u domu č. 2 bude výrazně dražší.

Co se však stane, když zámožnější majitel bude v opravě pokračovat dál, což měl odpočátku v plánu? Rozhodne se zateplit půdní prostor a vybuduje zde další byt. Takový investor většinou pospíchá, protože když má prostředky, chce práci hned. Pozve proto jinou firmu, která vyzdí příčky, udělá podlahy, instaluje sádrokarton, provede parotěsnou zábranu a zateplení. A nyní pozor, pokud tato firma provede svoji práci špatně (nebude respektovat správnou tloušťku tepelné izolace a neprovede dokonale parotěsnou zábranu), může se stát to, co se běžně stává. Po první zimě bude do domu silně zatékat u obvodových zdí a objeví se mokré fleky v rozích toalety a koupelny.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Mohou být severské interiéry útulné?
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí
Dům sladěný s okolní krajinou

Žlaby budou ohnuty sesouvající se ledovou vrstvou, která se vytvořila v okapní hraně. V této situaci majitel obvykle firmě vyčte, že střecha byla drahá a je úplně nanic, protože soused má obyčejný šindel, práce stála polovinu a do domu mu nezatéká. Co udělá zhotovitel? Začne hledat, kde udělal chybu – stojí ho to nervy i peníze a běda když řekne, že chyba není na jeho straně. Tak už jezdí i soudní znalci a vyhrožuje se vším možným. Jak je to možné, když řemeslník č. 2 snad udělal vše správně? Přitom je jasně vidět, že tato střecha nechce sloužit. Řemeslník č. 1 udělal spoustu chyb a je klidný, protože střecha zatím slouží. Zákazníka však málokdy zajímá např. bilance vlhkosti v objektu, ale má-li v místnosti mokrý flek, samozřejmě to přičítá zatékání střechou.

Chyba řemeslníka č. 2 byla v tom, že majitele neupozornil, že pokud bude dodatečně provádět vestavbu podkroví, je nutné tyto dělat zodpovědně a správně. Pokud bude vestavba provedena špatně, může zcela ovlivnit funkčnost střechy jako celku a odpovědnost již nebude na zhotoviteli střešního pláště, ale na tom, kdo udělal chybu v konstrukci střešního pláště.

Tento jednoduchý příklad ukazuje, že zhotovit kvalitní, funkční a hezkou střechu je někdy velmi složitý proces. Ten by měl být dobře posouzen a rozmyšlen ještě před podpisem a nakonec i vhodně finančně oceněn.

Text a foto: Marie Urbancová