Oprava staré omítky
Galerie(12)

Oprava staré omítky

Partneři sekce:

Při opravách starých omítek existuje z hlediska finální povrchové úpravy několik možností. Jednou z nich je vytvoření rýhované omítky pomocí speciální šlechtěné minerální omítkové směsi.

K dispozici jsou tenkovrstvé směsi, které mají sloužit jako vrchní omítka. Nejenže vytvoří na pohled a na dotyk specifický povrch, ale mají i vodoodpudivou úpravu. Jsou difuzně otevřené a použitelné v interiéru i exteriéru, protože po vytvrdnutí jsou odolné proti mrazu, UV záření a jiným klimatickým vlivům. Lze je aplikovat na jádrové omítky či tepelněizolační systémy na fasádách, ale i jako finální úpravu stěn uvnitř místností.

Právě u rekonstrukcí interiérů se často můžeme setkat s tím, že stará podkladová omítka, na kterou se natáhne rýhovaná vrstva, bývá ukryta například pod tapetami. Před aplikací šlechtěné minerální omítky je proto třeba podklad dobře připravit. Důležité je beze zbytku odstranit staré tapety a lepidla. Je třeba zkontrolovat, zda je podkladová omítka (například sádrová) dostatečně únosná. Hrany stěn v rozích se zpevňují rohovými lištami připevněnými rychle tvrdnoucí maltou. Slouží jako ochrana před nárazem. Pro úpravu nasákavosti původní podkladové vrstvy se rovnoměrně na celou omítanou plochu válečkem nanese penetrační nátěr.

Při ručním zpracování šlechtěné omítky v maltovníku je třeba na rozmíchání použít míchačku s nízkými otáčkami a z poměru přibližně 6 l čisté vody na 30 kg suché směsi vytvořit směs s „plastickou“ konzistencí bez hrudek. Na většinu plochy se omítka natahuje hladítkem na tloušťku 3 mm (největší zrnitost). Aby vznikla typická rýhovaná struktura (tedy tzv. mnichovská omítka), je třeba nejprve hladítko na stěnu přikládat šikmo a omítku natahovat s rýhovanou strukturou.

Když zaschne (přibližně deset až patnáct minut), vytvoří se plastovým hladítkem samotná rýhovaná struktura. V oblasti rohů, dveřních a okenních otvorů se omítka nanáší a upravuje zednickou lžící, aby se předešlo trhlinám v místech styku různých materiálů. Omítka schne přibližně tři až čtyři dny, během té doby je nutné zamezit působení průvanu a intenzivního slunečního záření.

01 | Očištění podkladu
Z povrchu se beze zbytku odstraní tapety a staré lepidlo.

02 | Rohové lišty
Na dokonale pevnou a únosnou starou omítku se
pomocí speciální rychle tvrdnoucí malty připevní
rohové lišty jako ochrana hran stěn před nárazem. Malta se připraví smícháním rychle tvrdnoucí­ho cementu s potřebným množstvím vody (při­bližně 0,18 l/kg) na zpracovatelnou konzistenci.

03 | Penetrace podkladu
Penetrační nátěr se krátce promíchá a v rovnoměrné vrstvě nanese na celý podklad. Použít lze váleček, štětku nebo jiný vhodný nástroj.

04 | Ohraničení soklu
Vyznačí se budoucí výška soklu (např. z dlaždic), aby bylo zřejmé, kam až lze omítat.

05 | Páska
Čistého a rovného zakončení omítky se snadno dosáhne, pokud se začátek soklu a okraje v oblasti okenních a dveřních otvorů oblepí malířskou lepicí páskou.

06 | Příprava omítky
V maltovníku se připraví omítka. Suchá směs (30kg pytel) se smíchá s vodou (6 l) elektrickou ruční míchačkou s nízkými otáčkami, dokud nevznikne plastická konzistence bez hrudek.

07 | Aplikace omítky
Omítka se na plochu natáhne hladítkem na tloušťku největšího zrna (3 mm). Hladítko se přikládá na stěnu šikmo, omítka se natahuje v rýhované struktuře.

08 | Rohy
V okolí rohů se omítka nanáší podobným způsobem zednickou lžící.

09 | Rýhovaná struktura
V závislosti na podkladu a teplotě v místnosti omítka zaschne po přibližně deseti až patnácti minutách. Potom je možné pomocí plastového hladítka vytvořit potřebnou strukturu.

10 | Okolí oken
V oblasti okenních otvorů se omítka nanáší a upravuje zednickou lžící, aby se předešlo trhlinám v místech styku sousedících materiálů, které pracují různě.

11 | Odstranění pásky
Po omítnutí všech ploch se lepicí páska opatrně odstraní.

12 | Schnutí omítky
Šlechtěná omítka schne přibližně tři až čtyři dny. Po tu dobu je třeba zamezit působení průvanu a intenzivního slunečního záření.

Informace o materiálu:

  • šlechtěná minerální omítková směs ke strojnímu i ručnímu omítání na jádrových omítkách a tepelněizolačních systémech; povrchová úprava rýhováním, pro vnější i vnitřní použití.

Co budete potřebovat

  • Šlechtěná omítka na vytvoření rýhované struktury
    quick-mix Mnichovská omítka (MRS 3)
    spotřeba: přibližně 4,5 kg/m2/3 mm silnou vrstvu, balení: papírový pytel, 30 kg    
  • Penetrační nátěr pod minerální a pastovité silikátové omítky
    quick-mix Základ pod minerální omítku (MPGp)
    spotřeba: přibližně 0,2 l/m2 (v závislosti na nasákavosti podkladu), balení: plastový kbelík, 5 a 15 l,
  • Rychle tvrdnoucí cement
    quick-mix Blitz Zement (BZ)
    spotřeba: závisí na druhu práce, balení: papírový pytel s PE vložkou, 1, 5 a 10 kg
  • Nářadí a pomůcky
    tužka
    zednická lžíce
    vodováha
    malířská lepicí páska
    malířský váleček
    míchačka
    hladítko
    plastové hladítko

POZOR!
Spoje v omítce

Rýhovanou minerální omítku je třeba vždy nanášet na ucelené plochy a přizpůsobit tomu i počet pracovníků. Napojení totiž může na ploše zanechat rozdíly ve struktuře a odstínu.

Přidávání přísad

Dodatečné přidávání přísad do maltové směsi je zakázáno.

TEXT: zpracováno z podkladů firmy quick-mix
FOTO: quick-mix

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 5/2016.