Ve slunci konjunktury
Galerie(2)

Ve slunci konjunktury

Partneři sekce:

Obavy z růstu cen stavebních materiálů, které v posledních měsících naznačovali manažeři stavebních firem, se potvrzují. Přehřáté stavebnictví vyprázdnilo sklady dodavatelů, kteří zareagovali v duchu tržní logiky a začali zvedat ceny.

Výrobci stavebnin jedou na plné obrátky. Cementářská společnost Holcim Česko například v první polovině letošního roku prodala o 25 procent více cementu a speciálních pojiv, o 40 procent více kameniva a o 25 procent více transportbetonu než ve stejném období loni. Dramatický růst poptávky ji ale díky nedávnému rozšíření výrobní kapacity nezaskočil. „Přes vysokou poptávku, která na trhu panovala, se nám podařilo uspokojit všechny naše zákazníky,“ prohlásil předseda představenstva společnosti Roland van Wijnen.

Výrobci poptávce nestačí

V jiných komoditách se ale již na trhu začal projevovat nedostatek. Stavařům chyběly zejména tepelně izolační materiály, neboť se stávající domy začaly ve velkém zateplovat. Protože se mohutně staví, nedostatkovým zbožím jsou i cihly, nedostávají se ale například také ocelové armatury nebo hutní materiály, a dokonce již i okna a řada dalších stavebnin. V některých prodejnách údajně již začíná chybět i cement. Podle zprávy ČTK se například s nedostatkem cementu potýkají některé prodejny stavebnin z olomouckého regionu.

Problémy se stavebními materiály signalizoval trh již delší dobu, ale v poslední době se natolik vyhrotily, že podle statistiků měl nedostatek staviv dokonce částečně na svědomí i letní pokles stavební výroby. Poptávku vedle tuzemského stavebního boomu vyhání vzhůru i situace v sousední zemích. Zatímco Poláci k nám například dříve stavební materiály dodávali, nyní se je v Česku snaží nakupovat. A to přitom v příštích pěti letech očekávají odborníci ve světě silný nárůst poptávky ve stavebnictví.

S další liberalizací trhů v Evropské unii lze navíc ještě očekávat rozšíření exportu stavebních materiálů. Obzvláště by totiž za prospěšnou považovali liberalizaci evropského trhu dodavatelé stavebních produktů, jak vyplývá z nedávno zveřejněné Kvalitativní studie českého stavebnictví 2007. Tato studie je součástí projektu Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy (CEEC Research), který řídí Jiří Vacek při VŠE v Praze ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Ceny letí nahoru

Nedostatek materiálů, který se na českém trhu v posledních měsících objevil, znepokojil stavební firmy, které jednak brzdí dlouhé dodací lhůty, jednak se bojí dalšího zdražování stavebnin.

Se svými obavami se nám například na jaře svěřil ing. Pavel Němec, předseda představenstva stavební společnosti Dynaspol. „Velkoobchody se stavebninami nám říkají, že jejich dodavatelé nepotvrzují objednávky,“ řekl v rozhovoru pro sesterský časopis Realizace staveb. „Požadavky přesahují objednávky. Nejde jen o zdejší boom, ale i o to, že se hodně materiálů vyváží, a to i mimo Evropu. Dodavatelé proto nemohou dovézt ani zboží ze svých evropských poboček, protože ty směřují do Asie, a zdá se, že problém bude trvalejšího rázu,“ soudí v něm ing. Němec. Zároveň se obává, že nedostatek materiálu začne zvedat ceny.

Následující půlrok mu dal za pravdu. S prvním školním dnem například až o 15 a více procent vylétly nahoru ceny některých výrobků pro zateplování šikmých střech, stropů příček i fasád. A není to letos poprvé. Za rok se tak ceny stavebních izolací vyhouply o více než polovinu. Cihly ve stejném období podražily podle odhadů prodejců zhruba o třetinu. Je třeba ovšem zmínit, že vedle neuspokojené poptávky má bezprostřední dopad na ceny stavebních materiálů také dynamické tempo nárůstu cen energií, které zdražuje výrobu.

Růst cen je jedním z faktorů, který pomůže momentální disbalanci trhu stavebních materiálů vyrovnat. Situace se zklidní také proto, že stavební boom letos vrcholí a v příštím roce odborníci čekají zvolnění růstu. Proto, jak vyplynulo z naší ankety, současný nedostatek stavebních materiálů považují mnozí odborníci z praxe pouze za momentální dočasný výkyv.

Převažují optimisté

Podle již zmíněné Kvalitativní studie českého stavebnictví 2007 očekávají letos ve stavebnictví nejsilnější růst prodejů dodavatelé stavebních produktů. V tomto smyslu se vyjádřilo 97 procent oslovených firem. Tak vysoká míra očekávání je podle studie mimo jiné dána aktuálním rychlým růstem životní úrovně obyvatelstva a jeho rostoucí kupní silou. Přitom 98 procent dodavatelů stavebních produktů očekává zvýšení svých tržních podílů.

Očekávání, jak se bude segment stavebnictví vyvíjet v příštím roce, jsou podle studie již opatrnější, ale stále pozitivní. Ve svém podnikání se cítí limitováno 80 procent dodavatelů stavebních prací, ale vliv limitujících faktorů není příliš dramatický. Jako limity pro svůj rozvoj udávají stavební společnosti vedle konkurence nedostatek pracovní síly, vysoké náklady na materiál a vliv počasí. Nejsilnější vliv na podnikání má faktor nedostatečné poptávky, ale té se ve zmíněném výzkumu obává jen 12 procent dotázaných firem.

Ještě optimističtější jsou dodavatelé stavebních materiálů. Žádnými limity se necítí svázáno celých 38 procent respondentů. A jakých omezení se obává zbývajících 62 procent? Skoro polovina má strach z konkurence, čtvrtinu svazuje počasí. Z kvalitativního hodnocení vyplývá, že na podnikání mají podle dodavatelů stavebních materiálů nejsilnější vliv dva faktory – vysoké náklady na materiál a nedostatečná poptávka (které však kvantitativně uvádí pouze 9 procent respektive 7 procent společností, tzn. jedná se o minimální podíl). Že nedostatečná poptávka není problémem tohoto segmentu navíc ukazuje vysoké průměrné vytížení jeho kapacit, které dosahuje 87 %. Ještě bezstarostněji se vyhřívají ve slunci konjunktury dodavatelé stavebních produktů, kteří dosahují dokonce téměř 91% vytížení svých kapacit a nedostatečné poptávky se z nich nebojí skoro nikdo – za limitující považuje nedostatečnou poptávku pouhých 2,6 procenta respondentů. Jako největší omezení pociťují tyto společnosti problémy při získávání úvěrů a samozřejmě je tlačí i konkurence.

Optimizmus vyzařuje i z očekávaného vývoje úrovně prodejů společností, které se pohybují na stavebním trhu, odpovědi jsou ale přece jen skeptičtější, než jsou očekávání pro letošek. Další zvýšení prodejů očekává 76 procent firem, zatímco letos růstu hodlá docílit 87 procent firem. S poklesem ani v jednom z obou sledovaných roků nepočítá téměř nikdo, přesněji jedno procento dotazovaných. Růst prodejů souvisí s očekávaným vývojem stavebnictví v příštím roce – v jeho růst věří 67 procent firem (zatímco letos růst stavebnictví očekává 83 procent), stabilizaci vidí napřesrok 27 procent a 15 procent odhaduje pokles.

Podrobněji si o vývoji stavebních hmot a stavebních materiálů můžete přečíst v následujících příspěvcích.

Lidmila Ziková
Foto: archiv společností Heluz a Xella