Polystyren je materiál minulosti
Galerie(5)

Polystyren je materiál minulosti

Partneři sekce:

Měli jsme možnost setkat se s panem Ivanem Podrackým, stavitelem a restaurátorem takových objektů, jako jsou například části Pražského hradu a další historické památky. Diskutovali jsme na téma kvalitních stavebních materiálů současnosti, a hlavně budoucnosti. Protože jeho další zakázkou je rodinný dům se zelenou střechou, zastavili jsme se u tématu tepelné izolace.

Ivan PodrackýPane Podracký, zelené střechy jsou vždy velmi náročné z pohledu výběru stavebních materiálů jak pro projektanty, tak pro stavitele. Jak to vnímáte vy?
Zelená střecha je krásná, je součástí moderní architektury a z mého pohledu šetrná k okolí, ale zároveň je i náročná při realizaci. Co se výběru stavebních materiálů týče, je třeba u těchto projektů pečlivě vybírat. Největší důraz klademe určitě na izolace. Projektant řeší hlavně nosnost konstrukce a chování materiálu za různých klimatických podmínek, takže jeho prioritou je nízká hmotnost, nenasákavost a mrazuvzdornost. Materiál nesmí měnit ani objem, ani hmotnost za jakéhokoli počasí. Na nás stavitelích je celou stavbu kvalitně provést. Samozřejmě s kvalitními materiály to jde lépe.

Máte na mysli nějaký konkrétní materiál?

Na veletrhu BAU v Mnichově jsem v lednu poznal termoizolační materiál, který mě nejvíce oslovil. Jeho použití je možné napříč celým spektrem stavebnictví a v zemích, jako jsou Německo nebo Rakousko, jeho obliba u stavitelů rapidně stoupá, protože je i velmi šetrné k životnímu prostředí. Jedná se o pěnové sklo REFAGLASS. Paradoxně jsem v Německu narazil na českého výrobce, kterého jsem neznal.

Sklo jako tepelná izolace?

Ano ,přesně tak. Pěnové sklo REFAGLASS se vyrábí ze stoprocentně recyklovaného skla a díky tomu získá svoji tmavě šedou barvu a je plně bez zápachu. V podstatě se vyrábí z lahví, které házíme do kontejnerů na tříděný odpad. Skládá se z malých uzavřených skleněných buněk, které drží pevně u sebe. Díky tomu sklo dokonale zabraňuje prostupu chladného či teplého vzduchu. Tyto buňky také zajišťují, že zrno absolutně nepropustí vodu, čímž je vyloučen vznik kapilár a následné promrzání materiálu. Je nehořlavé, velmi lehké a nenasákavé – je to ideální tepelněizolační materiál právě pro stavbu zelených střech. V budoucnu zcela jistě nahradí již dnes zastaralý polystyren, který má mnoho negativních vlastností.

Pěnové skloMluvil jste o širokém využití v celém stavebnictví. Kde všude vidíte příležitosti?
Štěrk z pěnového skla REFAGLASS je vhodný především k vybudování základů domů, drenáží jako základů pod terasu, jako zásypový materiál pro podzemní prostory, mezistropní výplně, klenby nebo jako násypový materiál pro konstrukce mostních opěr a násypy v silničním a železničním stavitelství. Desky z pěnového skla jsou vynikající náhradou polystyrenu při zateplení domů. Pro zakázky, které realizuji, vidím využití nejen u stavby nových domů, ale také při rekonstrukci památek. Stále hledáme materiál, který bude lehký, nezávadný, odolný vůči chemickým i mechanickým vlivům (jako jsou třeba hmyz, houby atd.), nehořlavý a zároveň bude odpovídat evropským standardům a splňovat normy zaručující kvalitu. V neposlední řadě po nás investoři čím dál více chtějí materiály ekologické.

Výhody pěnového skla REFAGLASS

  • Tepelná izolace
  • Pevnost v tlaku
  • Zamezení tvorby kapilarity a mrazuvzdornost
  • Nízká objemová hmotnost
  • Recyklovatelnost, násobné použití
  • Odolnost vůči vnějším vlivům
  • Nehořlavost
  • Zdravotní nezávadnost
  • Trvanlivost


Trochu mi to připadá, jako byste objevil tepelnou izolaci bez chyby?

Přesně, jak říkáte. Měl jsem možnost projít si celý výrobní proces. Vážně to nejsou jen slova. Pěnové sklo jsem opravdu držel v ruce, viděl jsem ho hutnit a výsledky byly opravdu fantastické.

Ale je vůbec tento materiál v České republice dostupný?
Pěnové sklo REFAGLASS se vyrábí v Karlovarském kraji, ale sklady jsou ještě v Příbrami a nově se chystá expanze na Slovensko. Do druhého dne můžete materiál mít k dispozici. Expeduje se buď v big bagech (ve velkých pytlech) o objemu 1 nebo 3 m3, nebo volně sypaný. Překvapením pro mě byla také cena. Nové materiály jsou většinou mnohem nákladnější než zažité. Pěnové sklo REFAGLASS je i zde vyjímkou, cena je velmi příznivá.

Trochu jste mě předběhl, otázku ceny tu mám samozřejmě také připravenou.
Společnost Recifa používá na rozdíl od svých zahraničních konkurentů vlastní vstupní materiál, neboť se specializuje i na svoz odpadu. Tudíž si může dovolit být mnohonásobně levnější. Cena 1 m3 pěnového skla REFAGLASS se pohybuje okolo 1000 Kč bez DPH, což je například oproti extrudovanému polystyrenu o 4000 Kč bez DPH výhodnější.

Prodává se tento materiál i na Slovensku? Kde se mohu s pěnovým sklem blíže seznámit?
Mám informaci, že ano, dokonce má výrobce v plánu na Slovensku stavět novou výrobu. Každopádně vím, že ve dnech 29. března až 2. dubna se společnost Recifa zúčastní stavebního veletrhu CONECO / RACIOENERGIA v Bratislavě. Ve své expozici budou návštěvníky lákat i na motorové veterány Praga, Aero a Jawa.


Děkujeme vám za rozhovor a věříme, že brzy bude možnost pěnové sklo znovu zmínit.
Děkuji. Kdo by chtěl na vlastní oči vidět zahájení stavby z tohoto materiálu, má možnost. Dne 12. května zahájíme stavbu nazvanou REFAGLASS – referenční důmm a to v Žižicích u Příbrami. Jste zváni.

Více informací najdete na
www.refaglass.cz.

–>–>