Osazení hranové lišty
Galerie(11)

Osazení hranové lišty

Partneři sekce:

Rohy stěn lze ochránit buď klasickými kovovými rohovými lištami, nebo vysoce odolnými lištami na bázi plastů.

Příprava podkladu

Před uložením rohové lišty na hranu stěny se musíme přesvědčit, zda je podklad bez nánosu prachu a řezné hrany stěny jsou začištěné.

Úprava lišty

Lištu přiložíme na hranu, změříme a označíme potřebnou délku. Potom lištu odstřihneme pomocí nůžek na plech. Je-li třeba vytvořit rohové spoje, lištu odstřihneme s úkosem 45°. Lištu lze snadno stříhat bez toho, že by vznikly ostré hrany nebo roztřepení. Je-li nutné nařezat větší počet rohových lišt téže délky, doporučuje se použít pokosovou pilu. 7

Aktivace lepicí plochy

Zadní plochu rohové lišty s vrstvou lepidla, kterou zkrátíme na požadovanou délku, rovnoměrně a celoplošně postříkáme vodou. K tomu můžeme použít láhev s ručním rozprašovacím nástavcem nebo postřikovač. Nesmí se použít houbička ani štětec, protože by se vrstva lepidla setřela. Předtím, než lištu nalepíme na roh stěny, je třeba počkat přibližně patnáct až třicet sekund, než se lepidlo na bázi škrobu aktivuje. Zda je lepidlo připravené k použití, zjistíme dotykem prstu. Pokud se vlákna natahují, je připravené. Jestliže lepidlo před přiložením hrany zaschne, můžeme je opět aktivovat postříkáním vodou.

Nalepení lišty

Před nalepením lišty se musíme přesvědčit, zda je podklad rovný, a následně rohovou lištu osadíme zadní lepivou stranou symetricky na roh stěny. Důležité je rohovou lištu pevně a rovnoměrně přitlačit. Rohové spoje s úkosem je třeba zhotovit tak, aby se lišty navzájem v rohu nedotýkaly. Při lepení rohových lišt na větších stavbách a při pracích nad hlavou se doporučuje pro zjednodušení práce použít přítlačné válečky na vnější hrany 90°. Válečky zabezpečí rovnoměrný přítlak. Čas schnutí lepidla ovlivňuje vnější teplota a vlhkost vzduchu.

Zatmelení lišt

Už po dvaceti minutách se mohou rohy s rohovými lištami stěrkovat. Vhodné je použít spárovací tmel. Podkladová plocha musí být čistá, suchá, zbavená prachu. Tmel nasypeme do čisté vody, dokud se nezačnou objevovat první ostrůvky suchého prášku (přibližně 5 kg na 2,7 l vody). Směs necháme odstát přibližně dvě minuty a následně ji rozmícháme do hladké konzistence bez hrudek. Tmel je zpracovatelný od nasypání do vody přibližně pětačtyřicet minut. Naneseme jej v rovnoměrné vrstvě na hrany stěny v místě uložení rohové lišty pomocí zednického hladítka a necháme ztvrdnout. Je-li to nutné, mohou se rohy nebo přechody na ploše stěny ještě přebrousit.

01 | Kontrola podkladu
Před uložením rohové lišty na roh stěny rukou ověříme, zda je podklad bez nánosu prachu a zda jsou řezné hrany stěny začištěny.

02 | Změření délky lišty
Lištu přiložíme na roh, změříme a označíme potřebnou délku.

03 | Zkrácení lišty
Lištu zkrátíme pomocí nůžek na plech na naměřenou délku. Je-li třeba vytvořit rohové spoje, lištu odstřihneme s úkosem 45°.

04 | Aktivování lepidla
Zadní plochu rohové lišty s vrstvou lepidla, kterou zkrátíme na požadovanou délku, rovnoměrně a celoplošně postříkáme vodou pomocí láhve s ručním rozprašovacím nástavcem nebo pomocí postřikovače. Nesmí se použít houbička ani štětec, protože by se vrstva lepidla setřela.

05 | Zkouška prstem
Před nalepením lišty na roh stěny je třeba počkat přibližně patnáct až třicet sekund, než se lepidlo na bázi škrobu aktivuje. Připravenost lepidla k použití zjistíme dotykem prstu. Vlákna lepidla se musí natahovat.

06 | Osazení lišty
Před nalepením lišty se musíme přesvědčit, že je podklad rovný, a následně rohovou lištu osadíme zadní lepivou stranou symetricky na roh stěny. Potom lištu pevně a rovnoměrně přitlačíme. Rohové spoje s úkosem zhotovíme tak, aby se lišty navzájem v rohu nedotýkaly.

07 | Spárovací tmel
Už po dvaceti minutách se mohou rohy s rohovými lištami stěrkovat. Vhodné je použít spárovací tmel.

08 | Rozmíchání směsi
Tmel nasypeme do čisté vody, dokud se nezačnou objevovat první ostrůvky suchého prášku (přibližně 5 kg na 2,7 l vody). Směs necháme odstát přibližně dvě minuty. Následně rozmícháme do hladké konzistence bez hrudek.

09 | Nanesení tmelu
Tmel naneseme v rovnoměrné vrstvě na hrany stěny v místě uložení rohové lišty pomocí zednického hladítka. Tmel necháme ztvrdnout.

10 | Přebroušení
V případě nerovností vrstvu tmelu po zaschnutí v místě rohů a přechody na ploše přebrousíme.

Informace o materiálu:

– rohová lišta z pevného plastového materiálu, s papírovým pláštěm a vrstvou lepidla na zadní straně.

Co budete potřebovat

  • rohová lišta
    Rigips Aquabead
    délka: 3 000 mm, balík: 10 ks
    nebo
    Rigips EasyFlex Pro
    délka: 3 000 mm, balík: 10 ks
  • spárovací tmel
    Rigips MAX
    spotřeba: papírový pytel 5 kg, jedno balení vystačí na vytmelení 16,5 m² plochy v kvalitě Q2
  • nářadí a pomůcky
    tužka
    nůžky na plech
    pokosová pila
    láhev s rozprašovacím nástavcem
    postřikovač
    zednická lžíce
    ocelové hladítko
    přítlačný váleček 90°
    elektrická nízkootáčková míchačka
    plastová nádoba
    ruční držák na brusný papír nebo elektrická bruska

POZOR!
Aplikace tmelu

Při nanášení tmelu musí být teplota vzduchu a okolního prostoru vyšší než +5 °C. Povrch musí být pevný, čistý, bez prachu a nečistot. Směs, která začala tvrdnout, není možné dále používat ani ji ředit vodou, protože hrozí nebezpečí praskání spojů.

Sádrový tmel

Tmel Rigips MAX je kvalitní tmel pro spárování i celoplošné tmelení sádrokartonu. Vyniká minimálním propadáním, vysokou pevností a dobrou brousitelností.

TEXT: zpracováno z podkladů Rigips
FOTO: Rigips

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 5/2016.