Architektonické fasádní systémy
Galerie(7)

Architektonické fasádní systémy

Partneři sekce:

V současné době zasažené krizí a tlakem na nízké pořizovací náklady u stavebních firem a investorů mají architekti nelehkou pozici při snaze prosadit neobvyklé a progresivní postupy výstavby pro moderní konstrukce fasád, které vydrží déle než jen přechodnou dobu a budou vyhovovat po delší období náročnějším stavebním požadavkům. Jak tyto požadavky skloubit s nároky investorů?

Inovativní neotřelá řešení nejsou vždy na první pohled nejlevnější, ale u materiálů většinou platí pravidlo „co je hezké, hodnotné, kvalitní a trvanlivé, je i dražší“. Nároky na řešení designu budovy a fasády, které jsou důležité pro identifikaci objektu a zároveň slouží i jako prvek corporate identity firem a značek, by měly být vysoké a měly by si zachovat určitou architektonickou úroveň. Tu zákazníci ocení tím, že se budou rádi vracet a nadále navštěvovat tyto objekty, popřípadě zde nakupovat. Cena vždy něco znamená a odráží v sobě nejen základní ceny materiálových vstupů, nákladů na energii a zdroje, které jsou pro výrobce z globálního hlediska více méně stejné, ale především je třeba jít více do hloubky a brát také ohled na přidanou hodnotu výrobku. Ta se odráží v ceně jednotlivých produktů, jako jsou systémovost, servis, výzkum, kvalita, udržitelnost, ekologičnost, záruky, lokalizace výroby firmy, ale také ve výdajích na invenci, která je přínosem pro design moderních budov, jež pak potěší oko a duši a zvyšují úroveň života nás všech.

Udržitelnost i estetika
Velice populární pro svůj poměr cena/výkon i se zohledněním ceny instalace jsou v současné době konstrukce využívající lehká opláštění jako obálky budov instalovaných většinou na ocelových nebo betonových skeletech. Požadavky architektů, investorů a projektantů na jednoduché opláštění budov s minimem komponentů v dobrém designu a s tepelně technickými parametry, které odpovídají náročným požadavkům energeticky efektivních budov, popisovaných ve směrnici Evropské Unie – EPBD I a II (Energy Perfomance of Buildings Directive), jdou ruku v ruce s fasádními systémy, které kombinují estetiku a udržitelnost. Tyto inovativní fasády uvádí na český a slovenský trh nová divize Benchmark, která je součástí nadnárodní skupiny Kingspan a zaměřuje se na fasády s vysokým izolačním výkonem a důrazem na estetiku.

Zásadní odlišností při porovnání s klasickými skládanými provětrávanými fasádami je ta, že u panelů je v jednom prefabrikovaném prvku vytvořena vysoce výkonná těsná izolační stěna a zároveň pěkná fasáda. V kombinaci s předsazenou fasádou z jiných materiálů vznikne opláštění vzhledem odpovídající provětraným fasádám. Alternativou je variabilní komplexní řešení předsazených architektonických fasád v rozmanitých velikostech a dekorech (např. dřeva) nebo metalických a pastelových odstínů ve škále RAL. Na obkladové desky předsazených fasád mohou být použity materiály jako např. ocel, keramika, dřevo, tahokov, kompozitní bondové desky apod. Je ovšem možné použít jen ty, které jsou dodávány jako systémové od Benchmarku, a to kvůli ověřené testované kompatibilitě jednotlivých materiálů. Desky fasády mají nejen estetickou, ale také ochrannou funkci proti dešti a vlivu slunečního svitu, který může ohřívat konstrukci fasády. Tyto panely a systémy opláštění jsou určeny k širokému použití zejména na budovy občanské vybavenosti, obchodní centra, kancelářské, průmyslové a multifunkční budovy, ale také na obytné domy apod.
–>–>
Systémy opláštění
Jedním z řešení pro architektonické fasády jsou jednoplášťové izolované kovové fasády ze sendvičových panelů s izolačním jádrem – architektonické izolační hladké ocelové fasádní sendvičové panely s PIR jádrem a minerálním jádrem. Izolace je z vnější i vnitřní strany lepená mezi plechy, čímž je chráněna před vlhkostí. Nenasakuje vodu, a tím se ani nesnižují její tepelněizolační vlastnosti. Tyto panely, které jsou inovativní tím, že poskytují vysokou variabilitu rozměrů, barev a spár, jsou vyráběny na zakázku s vysokým podílem ruční výroby.

Hlavním přínosem je díky kvalitní a precizní výrobě výsledná plochá hladká ocelová fasáda s krásně ostře řezanou křížovou negativní spárou bez viditelného kotvení. Panely se kotví pomocí šroubů, které jsou schované v podélném spoji překrytím při sesazení. Negativní křížová spára může mít rozměr 1–2 cm a vytváří linii mezi rovnými čistými tvary ploch obdélníkových či čtvercových panelů. Tvoří dokonalý rovnoměrný rastr vzhledem téměř nerozeznatelný od hliníkových kazet používaných u konstrukčně náročnějších větraných skládaných fasád. Zde je ovšem vytvarovaná kazeta a zároveň izolovaná stěna v jednom prvku. Při použití panelů větších rozměrů se dá počet spár redukovat. Panely se ukládají horizontálně od spodní zakládací vrstvy. Spojeny jsou v podélné linii pomocí zámkového systému pero–drážka, který představuje spolehlivý spoj a zároveň vytváří po instalaci prohloubenou spáru. Výška panelu je max. 1 050 mm a jeho délka může být až 4 500 mm. Celoplošně se upevňují pomocí skrytého kotvení na nosné konstrukce, případně kvůli statice na pomocnou roznášecí konstrukci.

Jednoprvkové fasády se vzhledem kovových kazet je dosaženo tak, že ocelové kazety obdélníkových tvarů jsou již při samotné výrobě vyplněny minerální vlnou nebo PIR pěnovým jádrem. Tento jednoprvkový prefabrikovaný stěnový panel se pak velmi jednoduše a rychle fixuje do ocelového skeletu. Výsledkem je funkční těsná voděodolná izolační stěna odpovídající všem legislativním předpisům.

V nabídce jsou i panely s možností šíře horizontální spáry 0–5 cm, které se maximálně přizpůsobí struktuře spárořezu a dávají tak architektům tvůrčí svobodu. Exteriérovou stranu mají tyto panely z hladkého zesíleného neprofilovaného ocelového pozinkovaného plechu, potaženého ochranným silnějším lakem Spectrum zvyšujícím odolnost proti povětrnostním vlivům.

Tyto panely se vyrábí ve třech modulových šířkách jako sendvičové panely na kontinuálních linkách. Mají možnost vytvoření rastru svislých a podélných spár, ovšem s menší možností úpravy rozměru. Kladou se horizontálně. Mají skryté kotvení schované sesazením panelů. Slučují vysoce estetický vzhled moderních ocelových fasád s velkou izolační schopností a tepelnětechnickými parametry sendvičového panelu. Výhodou je variabilita řešení spár buď zaklapávací lištou různých dezénů, nebo ohraněním, které vytvoří ve svislém spoji spáru se zapuštěným EPDM těsněním (tento systém je díky liniové výrobě levnější).

Systém složený ze sendvičového panelu a předsazené fasády
Systémové řešení panelu a předsazené fasády je třetím řešením pro architektonické fasády. Vypadá jako klasická větraná předsazená fasáda, ale protože se zde používá systémově sendvičový izolační panel, odpadá složitá koordinace montáže izolace a vodotěsné vrstvy skládaných fasád a riziko nekompatibility jednotlivých komponentů. Princip tohoto řešení panelu a zavěšeného obkladu je velmi účinný a hospodárný, neboť jen těžko lze poškodit izolaci či vodotěsnou plechovou vrstvu a snížit tak tepelněizolační vlastnosti. Navíc PIR pěnová izolace není nasákavá. K poskládání takovéto fasády je pak zapotřebí méně komponentů.
Tento systém vznikl na základě požadavků architektů na fasády s obkladem z více druhů materiálů a dezénů, ale s využitím výhod instalace sendvičových panelů. Ve zkušebních laboratořích vývojového centra Benchmark v Anglii byl systémový stěnový fasádní systém podroben zkušebním metodám a zátěžovým testům. Na základě otestovaných materiálů byl vytvořen konstrukční systém, který společně vyhoví náročným požadavkům na tepelnou izolaci díky eliminaci tepelných mostů v místě potřebného kotvení nosného roštu pro předsazenou fasádu do panelu. Fixační šroub je kotven za exteriérový ocelový plech panelu, čímž dojde k přerušení tepelného mostu. Ovšem s garancí únosnosti a trvanlivosti prvků celého systému. To ocení zvláště statici u keramických fasád, kdy panel nese tíhu okolo 40 kg/m2. Jedná se o výhodná řešení, pokud chcete zvolit izolovanou lehkou konstrukci opláštění s výhodami sendvičového panelu a potřebujete-li, aby fasáda byla z jiného materiálu, jako je například keramická deska, HPL deska, závěsné bondové kazety tradičních i netradičních tvarů, dřevo apod.

Magdalena Tvrdoňová
Foto: archiv Benchmark

Autorka pracuje ve společnosti Benchmark.