Příjemný dům pro harmonický život
Galerie(23)

Příjemný dům pro harmonický život

Sídlo pana Simona – jak se nazývá tento plně funkční a praktický, přitom už i na pohled příjemný projekt – je úplně jiné než mnoho moderních. Zvenku absolutně nepoutá pozornost, působí jako dřevěná stodola, skvěle se včleňující do venkovského prostředí. Opět se potvrzuje pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

Dům pana Maisona není ani krutě minimalistický, ani jiným způsobem hypermoderní, ale má jiné velmi důležité přednosti, které některým současným stavbám chybí – je příjemný, pohodlný a plně funkční, prostě skvělé místo na život. Jako za mnoha jinými stavbami, i za touto se skrývá zajímavý příběh.

Harmonické sídlo pochází z dílny studia Mathieu Noël a Elodie Bonnefous Architectes, přičemž základ vyšel od samotného majitele domu.

Učitel oslovil svého žáka
Pan Simon je totiž bývalý učitel architektury, svůj projekt chtěl dotvořit a „dotáhnout“ až po realizaci spolu se svým žákem Mathieuem Noëlem. Během své kariéry žil v různých typech domácností – v panelácích, či ve starém domě.

Všude sbíral zkušenosti a inspirace, jak by měl vypadat jeho skutečný domov – sídlo zkušeného a vzdělaného muže. Místo, které by splňovalo jeho představy, sny, přání a očekávání.

Místo na krásné věci
Jelikož majitel a navrhovatel domu je bibliofil, citlivý člověk, který má rád krásné věci, stavební projekt jeho domova měl vyzařovat pozitivní energii, klid, harmonii. Hlavními hesly učitele architektury jsou totiž otevřenost a soulad s okolím – schopnost naslouchat a reflektovat ho. Při projektu byl hlavní důraz kladen na funkčnost a pohodlnost.

Interiér dává velký prostor knihám, kuriozitám a obrazům, které jejich majitel má tak rád.

Během života jejich nasbíral mnoho, a tak se není co divit, že prostoru dominují. Nakonec, to je i důvod, proč musí dům nabízet velkou kapacitu. Samozřejmě, i proto, aby se zde pohodlně a příjemně žilo. Na druhou stranu, není to žádný příliš velký „hrad“.

Tři účelové celky
Pokud jde o interiér, dům je podélně rozdělen na tři celky. Na jižní straně se nacházejí obytné místnosti, ve středu centrální knihovna a na severu koupelna, WC a technické místnosti.

Obývací pokoj je spojen s jídelnou a kuchyní a je charakterizován vysokým stropem. V srdci místnosti se nacházejí kamna na dřevo, která zajišťují optimální pohodlí během zimy a v přechodném období. Funkčnost domu doplňuje garáž a velký půdní prostor.

Dřevo, sklo a kvalitní izolace z dřevěných vláken
V souladu s touto filozofií jsou i vybrané materiály. Jižní fasáda má dřevěnou palubu, chráněnou přesahující střechou před nepřízní počasí. Tato fasáda je také široce zasklená,takže podporuje pronikání přirozeného světla do interiéru.

Východní stěna domu je obložená dřevem a ukrývá tepelné čerpadlo. Ze západní strany je vidět okolní přírodu i vesnici s dominantním kostelem. Speciální pozornost se při výstavbě tohoto domu věnovala izolaci, která je z dřevěných vláken. Tento typ vláken byl vybrán proto, že zejména v létě je zdrojem pohodlí. V celém domě je instalováno podlahové topení.

Návrat k podstatě?
Maison Simon, projekt, který vyrostl v roce 2013, se nachází ve Francii na adrese 70 Rue de Pont de Planches. Pan Simon se toužil vrátit na venkov, tam, kde se jeho kariéra začínala. Sídlo stojí na staré pastvině mimo obec, ale zase ne tak daleko, aby se cítil odtržený od lidí a místa, které má tak rád.

Inspirace: Dlouhý a úzký venkovský dům? Tenhle je skutečným skvostem

Má rozlohu 110 čtverečních metrů. Náklady na realizaci činily 206 000 eur. Dům obklopuje rozsáhlá zahrada.

Sabína Zavarská
Foto a zdroj: Mathieu Noël