Dům pod dubem z masivních dřevěných panelů
Galerie(28)

Dům pod dubem z masivních dřevěných panelů

Rusovce v Bratislavě byly ideálním místem pro zrod moderního domu pro mladého architekta a jeho snoubenku. Důmyslně řešený třípokojový dům stojí na malém samostatném pozemku a nabízí kvalitní a pohodlné bydlení pro mladé lidi. Hlavním kritériem při projektování a realizaci byla myšlenka vytvoření menšího domu, který vykompenzuje svou malou plochu kvalitními materiály, zpracováním, energetickou úsporností a uživatelským komfortem.

Dům je navržen i realizován jako dřevodům – jeho konstrukci tvoří prefabrikované lepené masivní panely – CLT (cross laminated timber). Z exteriérové strany je obložen svislým obkladem z červeného smrku, v interiéru je přiznán stavební materiál bez jakékoli povrchové úpravy.

Podle vyjádření autora Ing. arch. Ľubomíra Peráčka se exteriérové i interiérové provedení prostřednictvím svého hlavního materiálu (dřeva) přibližuje k prostředí, v němž je dům postaven (lužní les), a vytváří tak harmonický celek nejen v rámci stavby samotné, ale také v rámci lokality a geografických daností parcely.

Technologie masivních dřevěných panelů (CLT)

Dřevostavba z masivních dřevěných panelů

Dřevostavba z masivních dřevěných panelů

Co se okolní zástavby týče, dům je součástí většího celku, který tvoří několik podobných staveb. Podle vyjádření samotného autora: „Východiskem konceptu domu bylo kouzelné prostředí chráněného lužního lesa, který přechází až na stavební parcelu. Dalším důležitým vstupem byl fakt, že dům je součástí většího projektu, konkrétně šesti rodinných domů v uzavřeném areálu, který vznikal najednou v našem ateliéru. Jednotná filozofie společného projektu od začátku určila, že stavby budou realizovány z CLT dřevního masivu. Mikrourbanizmus ustoupil stromům, čímž vznikla neobvyklá parcelace s klikatou cestou uprostřed.“

Velmi nízká energetická potřeba domu na vytápění řadí dům do kategorie nízkoenergetických domů

Moderní dřevostavba

Z exteriérové strany je obložen svislým obkladem z červeného smrku

Jaká je dispozice domu pod dubem? „Dům je řešen jako kompaktní hranol o rozměrech 4,9 x 9,5 m, z něhož vystupuje dvouramenné schodiště, které je v interiéru ponecháno ve dřevě, bez úpravy. Kompaktní objem domu uzavírá dřevěná terasa s překrytím, orientovaná do lužního lesa. Obytná hala je orientována na tři světové strany, největší zasklená stěna je orientována, trochu paradoxně, na sever, z důvodu polohy hlavní dominanty pozemku, a to krásného asymetrického dubu, který vyrůstá ze společné zahrady dvou domů. Skleněnou stěnu není nutné stínit a po celý rok poskytuje velmi příjemné difuzní světlo.

Dřevostavba z masivních dřevěných panelů

Dřevostavba z masivních dřevěných panelů

„Dům splňuje požadavky komfortního bydlení mladého páru a poskytuje výborný prostor pro odpočinek, práci a každodenní aktivní život. „První nadzemní podlaží obsahuje průchozí šatník, prádelnu s WC, sklad a obytnou halu, která dvoukřídlými dveřmi navazuje na krytou terasu. Druhé nadzemní podlaží obsahuje koupelnu, dětský pokoj, ložnici a pracovní kout na chodbě u otevřeného schodiště. Ložnice sousedí se střešní terasou a je orientována na tři světové strany. Dětský pokoj je orientován na západ a pro pohodlnější větrání navazuje na okenní křídlo malý balkon, který je akcentem západní fasády domu. Částečné zasklení terasy propouští dopolední slunce do interiéru domu a navozuje příjemnou atmosféru při dešti nebo podzimním padání listí,“ prozrazuje autor projektu.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Rekonstrukce venkovského domu
Venkovská stodola nabrala druhý dech
Moderní dům s respektem k tradici

Moderní dřevostavba

Dům je tedy okouzlující v každém ročním období. Kromě elegantně řešené fasády a exteriérových částí nabízí útulně působící a zároveň funkční a moderní prostory v interiéru. Vzhledem k požadavkům dnešní doby na nízkoenergetičnost, a tedy ekologičnost i ekonomičnost novostaveb se autor projektu zaměřil nejen na estetickou, ale i na technickou stránku stavby.

Velmi nízká energetická potřeba domu na vytápění řadí dům do kategorie nízkoenergetických domů vysokého konstrukčního standardu díky provětrávané fasádě a střeše domu s vysokým tepelným odporem. Roční spotřeba energie domu na vytápění, přípravu teplé vody a chlazení je 3 000 kWh (v přepočtu cca 15 000 Kč),“ dodává architekt Peráček.

Moderní bydlení v dřevostavbe

Přehled:

Název stavby: Dům pod dubem
Místo stavby: Bratislava – Rusovce
Investor: Ing. arch. Ľubomír Peráček ml. s manželkou        
Generální projektant: ateliér MOLNÁR – PERÁČEK, s. r. o., Ivanská cesta 30/B, 821 04 Bratislava
Dodavatel: stavba realizovaná svépomocí
Realizace: 2014
plocha parcely: 210 m²
zastavěná plocha: 51 m²
čistá užitková plocha: 90 m²
zpevněné plochy: 62 m²
zatravňovací tvárnice: 34 m²
obestavěný objem: 300 m³

O autorovi projektu:

Ing. arch. Ľubomír Peráček v současnosti působí jako architekt, který nabízí služby v následujících oblastech: projekty staveb, interiéry, urbanizmus, autorský dozor. Kromě toho se specializuje k CLT konstrukční systém. V letech 2006–2010 absolvoval bakalářské studium ukončené s vyznamenáním na Fakultě architektury STU v Bratislavě, obor architektura a urbanismus, následně v letech 2010–2012 absolvoval inženýrské studium na Fakultě architektury STU v Bratislavě s vyznamenáním, obor architektura a urbanismus – Konstrukce v architektuře.

Pracovní zkušenosti:

2012 – současnost: práce v architektonické kanceláři ateliér MOLNÁR – PERÁČEK, s. r. o.
2012–2013: projektové práce, poradenství a stavební management pro firmu VILLAPARK Rusovce, s. r. o., na projektu obytného kondominia v Rusovcích
2011–2012:  práce v architektonické kanceláři A & D-studio, s. r. o.
Práce v architektonických studiích, realizačních projektech, architektonických soutěžích,
administrativní práce v ateliéru  ̶  expedice projektů, vizualizace, prezentace.

Text: Anna Martausová ve spolupráci s Ing. arch. Ľubomírom Peráčkem ml.
Foto: Ing. arch. Ľubomír Peráček