Dřevostavbu lze realizovat na místě bez elektřiny
Galerie(13)

Dřevostavbu lze realizovat na místě bez elektřiny

Že novou dřevostavbu lze realizovat na místě bez elektřiny a mobilního signálu, o tom výborně svědčí chata v Chřibech, na Zavadilce u Kyjova. Na louce v lese, tam, kde doslova lišky dávají dobrou noc, vyrostla jednoduchá stavba, která má jiný bonus než jsou moderní vymoženosti – klid, krásnou přírodu kolem dokola a výbornou vodu ze studánky. O tom, jak byla navržena, postavena a jak se v ní žije, si povídáme s její autorkou i obyvatelkou v jedné osobě, Ing. arch. Martinou Černou.

Jaký stavebním systémem je chata postavena?
Jelikož chata není určená pro trvalé bydlení, nebylo pro nás určující mít stěny hodně zateplené; rozhodně nejde o pasivní stavbu. Nosná konstrukce je dřevěná fošnová, postavená systémem two-by-four a stojící na betonové desce.
Skladba stěny je standardní s ohledem na požadavek menší tloušťky tepelné izolace. Celková tloušťka stěn činí pouze 25 cm, což je ale pro užívání chaty naprosto dostačující.
Vnější obklad je provedený z modřínových fasádních prken bez povrchové úpravy. Každým rokem je obklad tmavší; těšíme se, až chata ztmavne celá a bude působit ještě nenápadněji.
Chata byla postavena částečně dodavatelsky a částečně svépomocí.

Půvabná modřínová fasáda
Vnitřní stěny jsou všechny z OSB desek?
Ano, povrchy všech vnitřních obvodových stěn jsou z OSB desek, které jsou nutnou součástí konstrukce. Vnitřní příčky jsou potom zhotoveny ze sádrokartonu.

Jakým způsobem je chata v severní části napojena na terénní vlnu?
Svažitý terén jsme maximálním způsobem využili pro zapuštění stavby. Z příjezdové cesty – ze severu – je tak stavba skoro neviditelná a nenarušuje výhled na louku. Zapuštěná nosná zeď je poskládaná z betonových tvárnic a zaizolovaná nopovou fólií, v zemině je instalovaná drenáž s odvodem vody mimo stavbu. Nad terénem má pak stěna stejnou skladbu jako stěny ostatní. Zapuštění stavby se osvědčilo také v horkých dnech – malými okny na severní straně, která jsou kvůli zapuštění téměř nad terénem, proudí do chaty studený vzduch.

Moderní dřevostavba

Jak je to v chatě s vodou?
V chatě nejsou žádné vodovodní instalace, vodu tedy nosíme v nádobách ze studánky pod loukou. Voda je pitná a má výbornou chuť. Využíváme ji na vše: na pití, vaření, mytí, umývání nádobí a taky na splachování WC. Naučí to člověka šetřit vodou.

Moderní bydlení v dřevostavbe

Na dvou stěnách vidíme rozměrná okna…
Velká dřevěná okna situovaná na jižní a západní stěnu pomáhají interiér zahřívat v zimě, kdy na skla dopadají šikmé sluneční paprsky. Po celý rok také poskytují krásné výhledy do okolí a maximálně propojují vnitřek chaty s přírodou. Rámy oken jsou dřevěné euro profily, okno je zaskleno dvojitým zasklením Ditherm.

povrchy všech vnitřních obvodových stěn jsou z OSB desek
 
Čím se v chatě topí?
V přechodových měsících většinou zatopíme jen při příjezdu a pak se teplota drží hodně dlouho. V zimě topíme pouze přes den, i tak je v chatě příjemné teplo, někdy až příliš. Topíme v kamnech pouze dřevem. V létě se většinou žije na kryté modřínové terase, jsme pořád venku.

Na severní straně chaty vidíme okapový svod, jak je řešen odtok dešťové vody ze střechy?
Dešťová voda je odsud odvedena mimo stavbu na pozemek, kde se vsakuje. Dešťovou vodu nejímáme například do přistaveného sudu; nevyužili bychom ji a jen bychom přispěli k rozmnožení komárů v okolí chaty.

Nosná konstrukce je dřevěná fošnová, postavená systémem two-by-four

Jak v chatě večer svítíte?
Svítíme pouze svíčkami. Nemáme rádi petrolejky, protože moc nevoní a také jsou nebezpečné v prostorech, kde běhají děti. Na třech místech ale máme pohotovostně umístěna malá LED svítidla na baterie – je to nad kuchyňskou linkou, na WC a u dětských postelí.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Jak se dá přestavět stodola na příjemné a také komfortní bydlení
Zásady pro navrhování kuchyně – materiály, trendy, povrchy
Domov plný zeleně

Text: Alena Gembalová
Foto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz, vlastní archiv Ing. arch. Martiny Černé