Dřevěný dům jako nekonečné schody
Galerie(23)

Dřevěný dům jako nekonečné schody

Na okraji holandského města Almelo stojí dům, který dostal název Traphuis – dům se schody. Jeho originální dřevěný interiér s několika úrovněmi totiž připomíná nekonečné schodiště, po kterém můžete vystoupat až na střešní terasu. Architekty z Onix Architecten inspiroval mimo jiné slavný architekt Adolf Loos a jeho Raumplan.

Dům se nachází na okraji nové čtvrti ve městě Almelo v Holandsku. Svým jednoduchým exteriérem se výrazně odlišuje od okolní zástavby a budí zvědavost, co asi skrývá uvnitř. Zvnějšku totiž vypadá jako strohá krabice, ale svým řešením interiéru poskytuje pocit velkého otevřeného prostoru o několika úrovních. 


Dům je až na ocelovou konstrukci celý ze dřeva. Fasáda je opatřená certifikovaným (PEFC) modifikovaným dřevem (Modiwood) –úzkými jemně nařezanými a vodou vybělenými prkny. Kromě tvaru a fasády upoutá na první pohled několik velkých oken-prosklených dveří a naproti tomu několik úplně malých okýnek volně rozesetých ve fasádě, takže není vůbec jasné, k jakému podlaží asi patří.

Deset úrovní

Po vstupu do interiéru je jasné, že těch podlaží – úrovní – je několik. Konkrétně deset, ale podle architektů by jich klidně mohlo být i více. Jednotlivé úrovně interiéru, které se od sebe odlišují výškou 75 cm, spirálově stoupají a dávají interiéru atmosféru kontinuálního prostoru.

Celý obytný prostor tvoří 150 m2 a po jednotlivých „mezipatrech“ lze v domě vystoupat jako v jakési věži až na střešní terasu. Rozdíly ve výškách jsou tak malé, že není potřeba u schodiště žádné zábradlí. Podle holandských předpisů totiž do převýšení 1 metru není nutné zábradlí.

Interiér je z multiplexu a tvoří jej takzvaný, pro Onix typický, „Megameubel“, kde všechny části obytného prostoru na sebe vzájemně navazují a splývají – stěny, schody, výklenky, skříně – a tvoří tak jeden kontinuální organický megaprostor, v němž jednotlivé stěny otevírají nové a nové horizonty.

Díky velkým oknům je interiér dobře prosvětlený. Jediným materiálem v interiéru kromě dřeva je pak beton, který byl použit na kuchyňskou desku a vytváří zajímavý kontrast k jinak jednolitému vzhledu interiéru.
Dům v Almelo je prvním typem poschoďovitého domu a architekti pracují na jeho dalším vývoji. Dům o půdorysu 7×9 metrů může být rozšířen na celkový rozměr 10×10 metrů.

Raumplan Adolfa Loose jako inspirace

Prostorové řešení interiéru připomíná v některých rysech architekturu, kterou tvořil Frank Lloyd Wright, když experimentoval s otevřeným prostorem různých podlaží. Především se ale architekti inspirovali principem Raumplan Adolfa Loose. Adolf Loos rozvinul uspořádání vnitřního prostoru stavby, který spočívá v narušení horizontálního navazování jednotlivých pater. Vnitřek stavby je členěn na jednotlivé kubusy s rozdílnou světlou výškou, a tím dochází k propojení místností s různými výškovými úrovněmi.

Tento princip nebyl ani v době Adolfa Loose u staveb zcela nový. Živelně vznikal již u starověkých a středověkých staveb, stejně jako byl vlastní jistým druhům prostor z užitných důvodů (obchody, knihovny a knihkupectví, sýpky apod.). Loos jej ale povýšil na princip, nakládal s ním s velkým důmyslem a mistrovstvím a vytvořil s jeho užitím několik ceněných děl. K nim náleží například i známá Müllerova vila v Praze.

RAUMPLAN PRO ODVÁŽNÉ V JAPONSKU

Reakce na ztrátu kultury bydlení

Ačkoli mohl být Traphuis postaven z jakéhokoli materiálu, architekti se rozhodli pro dřevo, které má několik výhod. Stěny mohou být méně silné, protože v dřevěných stěnách skeletu jsou již zabudované veškeré instalace a izolace. Dřevo je také možné upravit přímo na místě a v mnoha ohledech je možné improvizovat. V neposlední řadě dřevo jako málokterý materiál poskytuje příjemné a teplé prostředí. Na vnější obklady byl použit již zmíněný modifikovaný Modiwood a pro interiéry (stěny, podlahy, stropy) taktéž certifikovaný Araucotriplex (borovicový triplex z Chille).


Ze svého obydlí mají majitelé vynikající výhled na výběh koní a přírodu kolem. Dům je navržen jako volný prostor, kde se jeho obyvatelé volně pohybují, ale mají i soukromí. Užívají si prostoru podle svých potřeb.
Traphuis byl navržen jako reakce na určitou ztrátu kultury bydlení, která byla nastolena v uplynulých desetiletích a která vedla k bezohlednému využívání krajiny a venkovských oblastí. Onix se v tomto angažoval a navrhl dům, který je považován za vhodnou alternativu proti vykořenění bytové kultury.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz

DŮM POD DUBEM Z MASIVNÍCH DŘEVĚNÝCH PANELŮ
ZAHRADNÍ DOMEK PŘÍMO OD ARCHITEKTA

Vítězné schody na Dutch Design Award 2013

Architektonické studio Onix Architecten bylo založeno v roce 1994 a od té doby vyprojektovalo stovky domů – obytných, kanceláří, škol, veřejných budov. Tyto projekty se vyznačují inovativními konstrukcemi, experimentováním a výjimečným citem pro praktické užívání. Mnohé z projektů využívají jako materiál dřevo. V roce 2013 získalo studio Onix cenu v soutěži Dutch Design Awards za návrh řešení schodiště v kostele v Utwierde v severním Holandsku.


Nedávno se dohodli dva zakladatelé společnosti Haiko Meier a Alex van de Beld, že po dvaceti letech společného působení půjdou každý svou cestou. Zatímco Haiko Meier se bude se svým týmem nadále věnovat projektům v Holandsku, Alex van de Beld chce více expandovat i za hranice.

Text: Jitka Prokopičová

Foto: Onix Architekten