Vývoj průmyslového trhu v ČR v období leden – září 2008

Vývoj průmyslového trhu v ČR v období leden – září 2008

Tempo růstu průmyslových ploch letos v Česku zpomalí. Potvrzují to data za první tři čtvrtletí. Celkově se od ledna do konce září postavilo 517 000 m2 a bylo předáno 453 000 m2.  Nová výstavba tak klesla oproti stejnému období loni o 22 % a pronájem nových prostor o 27 procent.

S tím souvisí míra nepronajatosti, která se vyšplhala na 13,6 procenta. Nejvíce volných ploch je v Ostravě  a na Plzeňsku, kde se míra nepronajatosti udržuje na 18 procentech. Tato čísla však nejsou v současnosti příliš alarmující. Je pravděpodobné, že z důvodu menší spekulativní výstavby bude nepronajatost klesat.

„Jedním z hlavních důvodů propadu nových pronájmů je pokles přílivu nových investic ze zahraničí. Podle zdrojů agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvestu přestává průmysl v Česku investovat do výroby, ale zaměřuje se především na technologie, vývoj a výzkum. Bohužel tyto nové sektory nestačí v současnosti nahradit sníženou poptávku ze strany výrobců,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

Investiční projekty do výroby klesly podle CzechInvestu v prvním pololetí letošního roku na třetinu objemu investic, které přitekly do České republiky ve stejném období loni.

„Podle našich zdrojů klesly pronájmy moderních průmyslových ploch ze strany logistických společností oproti loňskému roku o 32%, ze strany výrobců až o 45%. Nelze očekávat, že by v posledním čtvrtletí došlo ke zlepšení,“ říká Ferdinand Hlobil.

I přes pokles výstavby a pronájmů se Česká republika stále drží na předních pozicích ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Náš výkon oproti Maďarsku či Slovensku je zhruba trojnásobný. 

V kontextu stávající americké hypoteční krize se i ve střední Evropě začíná projevovat nedostatek kapitálu a s tím související zdražování nových developerských projektů. To může omezit nabídku nové výstavby a zvýšit tlak na růst nájemného. 

„Česká republika má však zároveň velkou šanci stávající situaci zvrátit ve svůj prospěch. Recese západoevropské ekonomiky bude firmy tlačit na další snižování nákladů, což povede k dalšímu přesunu aktivit směrem na východ. Pokud se nám podaří vytvořit správnou koncepci a vhodné podmínky, máme velkou šanci stát se cílovou zemí zahraničního kapitálu a zastavit výše zmiňovaný pokles,“ říká Ferdinand Hlobil. 

Zdroj: Cushman & Wakefield