Česko má na evropském nemovitostním trhu nejstabilnější pozici

Česko má na evropském nemovitostním trhu nejstabilnější pozici

Toto konstatování zaznělo na semináři o českém realitním trhu, který uspořádala společnost CPP Development, developer luxusního rezidenčního projektu Central Park Praha. Seminář vedl partner expertní společnosti Property in Prague Erik Webb Dempsey, který působí na českém realitním trhu více než 15 let.

„Česko je pro realitní podnikání stále atraktivní. Jeho silná ekonomika způsobuje, že má v současné době jednu z nejsilnějších pozic na evropském nemovitostním trhu,“ uvedl Erik Dempsey. Za tímto úspěchem stojí podle něj mnoho důvodů. Jednak  posilující česká koruna, rostoucí kupní síla obyvatel, nízká – jen pětiprocentní – nezaměstnanost (nejnižší od roku 1997) a stále téměř nejnižší hypoteční úroky v Evropě. V současné době reprezentuje majetek Čechů zhruba 35 % průměru EU, ale dá se předpokládat, že brzy doženeme takové země jako je Rakousko nebo Finsko.

„Ukazatelem ekonomické stability je mimo jiné  i to, že Česko má v současné době 17 000 dolarových milionářů a jejich počet každý rok vzrůstá o 15 procent,“ říká Dempsey. Velmi dobré geografické postavení má pak v Evropě česká metropole. HDP na obyvatele je v Praze dvojnásobně větší  než  je průměr v ČR . Praha je osmé nejdražší město Evropy a patří mezi dvanáct evropských regionů s největší kupní silou.

Tuzemský realitní trh rozhýbaly podle Dempsyho především dosavadní poměrně nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. „Více než tři čtvrtiny Čechů má nebo zamýšlí vzít si hypotéku. Nejvíce si přitom půjčují zaměstnaní lidé s vyšším vzděláním. Zadlužení českých domácností je ovšem stále nízké ve srovnání se západní Evropou.“

Erik Dempsey se nevyhnul ani otázce hypoteční krize v USA, tedy v prostředí jemu důvěrně známému. „Krize za oceánem český bankovní a realitní sektor nijak negativně neovlivní a neohrozí. Spíše naopak. Banky svá pravidla a podmínky pro jednotlivé půjčky zpřísňují, aby zamezily vzniku právě takové situace, která nastala ve Spojených státech a Velké Británii,“ konstatuje.

V otázce nasycenosti českého realitního trhu je Dempsyho komentář jasný. Žádná „cenová bublina“ v Česku v dohledné době nepraskne: „Poměr mezi příjmy obyvatelstva a cenami nemovitostí zůstávají v dobré rovnováze a dostupnost hypotečních služeb zůstává i přes průběžné navýšení úroků silná. V první polovině roku 2008 ceny bytů vzrostly o 5,6%, v Praze o 4%.“

Podle Demseyho má český realitní trh stále nedostatečnou nabídku luxusních nemovitostí. Trendem bude zvyšování průměrné velikosti bytu, ta současná – 76 m2 je pod průměrem EU. Z pražských lokalit vykazuje největší růstový potenciál Praha 7, Praha 8 a Praha 3, kde v současné době vzniká jeden z nejvelkolepějších rezidenčních projektů Central Park Praha. Z regionálního pohledu mají největší šance města jako Ostrava, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Brno, které zaznamenaly největší růst za poslední 4 roky.

Zdroj: CPP Development