Vytíženost projektových firem vzrostla, práci mají na půl roku

Vytíženost projektových firem vzrostla, práci mají na půl roku

Vytíženost projektových firem letos vzrostla na 93 procent, práci mají průměrně na 6,3 měsíce. Více práce mají projektanti inženýrských staveb, které mají podepsané zakázky až na 8,1 měsíce. Vyplývá to z aktuální studie společností CEEC Research a Ruukki. Před rokem byly projektové firmy v průměru vytížené na 83 procent.

Spolu s vytížením stoupl počet měsíců, na něž mají firmy nasmlouvané zakázky, a to o třetinu. „Před rokem mluvili ředitelé projektových společností o podepsaných zakázkách na 4,7 měsíce, nyní je číslo výrazně vyšší, a to 6,3 měsíce,“ uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Obrátil se tak trend posledních dvou let, kdy práci projektanti hledali jen těžko. „Při spolupráci s projekčními kancelářemi pozitivně vnímáme, že letos si na nedostatek práce rozhodně nestěžují. Je to konečně dobrá zpráva, protože se dá předpokládat, že budou následovat i realizace, kde výrobci i realizační firmy najdou své uplatnění,“ uvedl marketingový ředitel divize Weber v Saint-Gobain Construction Products CZ Robert Mikeš.
Vyšší vytížení firem potvrzuje ředitel společnosti Stráský, Hustý a partneři Hubert Řehulka. „Naše společnost se po celé období poklesu snažila udržet stabilizovaný tým pracovníků, takže nás současné oživení trhu po personální stránce tolik nepřekvapilo. Mrzí mě však, že se nyní setkávám se snahou některých společností řešit nedostatek svých kapacit lanařením odborníků z konkurenčních firem,“ uvedl.

Velký objem práce má vliv na zisky firem, téměř třetina (31 procent) firem očekává růst ziskovosti zakázek ještě v letošním roce. Nadpoloviční většina (57 procent) ředitelů společností plánuje zachovat současné marže. Pro příští rok 2016 potvrdili další růst ziskovosti téměř čtyři ředitelé z deseti (37 procent). Příznivější vývoj očekávají firmy zabývající se inženýrskými stavbami (růst u 41 procent) oproti ateliérům pozemního stavitelství (růst u 36 procent).

„Vnímáme pozitivní trend stavebního trhu a rostoucí zájem našich zákazníků z řad projekčních firem o nové technologie, které přinášejí zvýšenou efektivitu a urychlují projekční práce. Jednou z těchto technologií jsou BIM produkty společnosti Autodesk. V této kategorii máme meziroční nárůst prodeje 240 procent,“ řekl Miroslav Kohout ze společnosti Graitec.

Podle studie působí příliv většího množství zakázek některým společnostem problémy se subdodávkami. Projektanti v posledních letech kvůli nedostatku práce a nízkým cenám regulovali své interní kapacity, které nahrazovali subdodavateli podle aktuální potřeby. Nyní si až 39 procent firem stěžuje na nedostatek kapacit subdodavatelů.

To potvrzuje například marketingový ředitel společnosti divize Isover ze Saint-Gobain Construction Products CZ Libor Urbášek. „Odliv lidí ze stavebního sektoru v uplynulých letech recese začíná být znát v době změny trendu a opětovného nárůstu zakázek. Tato situace je napříč stavebním sektorem – projekce, realizace, distribuce. Navíc, díky aktuálním masivním investicím do infrastruktury, dochází i k přechodům v rámci resortu, například z pozemního stavitelství do dopravních staveb,“ doplnil Urbášek.

Zdroj: ČTK

Vizualizace: Arendon Development company