Developerské příležitosti v regionech

Developerské příležitosti v regionech

Nedávný seminář Stavebního fóra se snažil odpovědět na otázku, jak se v současné situaci mají chovat developerské firmy. Pod názvem „Nové developerské příležitosti“ se seminář snažil zmapovat netradiční možnosti tuzemského developmentu z věcného hlediska – tedy typu staveb či lokalit, které by i dnes mohly přinést potřebný ekonomický efekt.

Podle některých názorů by „rezidenční“ developerské firmy mohly alespoň zmírnit současnou krizi větší aktivitou v regionech. Jak ovšem tvrdí Allan Jírek ze společnosti Eube, mezi regiony existují značné rozdíly, proto vývoj cen bytů v regionech nelze podle Jírka zobecňovat. Srovnatelnými regionálními městy jsou podle něj Hradec Králové, Pardubice, Liberec, Plzeň, kde byl vývoj v posledních letech velmi obdobný. Ceny bytů tady stejně jako jinde v minulosti rostly, ale už loni se toto tempo výrazně zmírnilo na pouhých 6 % a letos bude vývoj opačný.

„Očekáváme, že v roce 2009 by podle našich údajů mělo dojít k snížení cen v obdobných lokalitách zhruba o 8 %, tedy z 35 000 na zhruba 32 000 korun a předpokládáme, že i rok 2010 by mohl stagnovat na těchto cenách,“ předpovídá Allan Jírek.

Klesající ceny a poptávku po bytech se podle A. Jírka na druhé straně kompenzuje tím, že výrazně klesá cena stavebních prací – a to poměrně dramaticky. „V minulém roce jsme vyhlásili tendr na stavbu projektu v Jablonci nad Nisou. V prvním kole jsme od stavebních firem dostali nabídku na úrovni sto pětapadesáti milionů korun. Protože jsme museli spuštění projektu oddálit kvůli podmínkám financující banky, měli jsme možnost se stavebními firmami více diskutovat o optimalizaci ceny a v současnosti hovoříme o částce kolem 110 milionů korun, což je obrovský rozdíl. Já si nemyslím, že to je typický příklad redukce cen stavebních prací, ale o něčem to svědčí,“ uvedl Jírek.

www.stavebni-forum.cz
SF/ pb