reSITE 2016: Středobodem kvalitního urbanismu jsou lidé
Galerie(5)

reSITE 2016: Středobodem kvalitního urbanismu jsou lidé

Hlavním motivem konference reSITE 2016: Města a migrace je člověk. Důraz na potřeby lidí, komunit, migrantů, uprchlíků i starousedlíků při koncepci rozvoje měst, bydlení a veřejného prostoru zazněl ve vystoupeních většiny přednášejících prvního dne. Během dne druhého se konference zaměřila na politiku dostupného bydlení, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy představil Metropolitní plán, odpoledne pak byli stovky účastníků konference zapojeni do hry Play the City.

Superkilen Urban Park, foto: Iwan Baan

Konferenci zahájila světově proslulá socioložka Saskia Sassen, která se zabývala dvěma zásadními tématy – souvislostí mezi ekonomikou a geopolitikou a podílem západního světa na migrační krizi. „Sama jsem migrantkou. Cílem dnešních migrantů většinou není lepší život, ale holý život.“ Saskia Sassen upozornila na problém neviditelných hranic uvnitř měst, které vznikají vždy, když lidé nemohou dosáhnout na dostupné bydlení. Podle profesorky Sassen žádné město nemůže být kosmopolitní, aniž by otevřelo náruč kulturám imigrantů.

„Sociální změny jdou ruku v ruce s proměnou města a dostupné bydlení je problém číslo jedna,“ navázal ve své přednášce kritik The New York Times Michael Kimmelman. Fascinující a inspirující příběh přesunu celého města Kiruna přijel představit švédský architekt Krister Lindstedt. Jeho recept na úspěšný urbanistický megaprojekt zní zdánlivě jednoduše: „Než jsme přesunuli město – prostorově i mentálně – rozhodli jsme se, že musíme mluvit s lidmi.“

Politicky provokativní a vizuálně i myšlenkově strhující Martin Rein-Cano představil genezi parku Superkilen v Kodani, který je inspirován všemi různorodými kulturami obyvatel přilehlých čtvrtí. „Přijetí imigrantů se netýká jen nově příchozích, stejně důležitá je práce se stávajícími residenty.“ Rein-Cano přispěl i radou pro Prahu: „Turisté jsou pro Prahu jako plevel. Imigranti by byli pro město daleko větším přínosem.“

Druhý den konference se věnoval především dostupnému bydlení jako klíčovému úkolu pro města. Vystoupil Carl Weisbrod, newyorský expert na bytovou politiku a komisař územního plánování s více než třicetiletou zkušeností, i newyorská architektka Mimi Hoang, absolventka Harvardu, MIT a hostující docentka na Kolumbijské univerzitě, která se specializuje na mikrojednotky pro mladé rodiny. Odpoledne se hosté konference zapojili do hry Play the City, ve které si měli možnost vyzkoušet různé role v procesu plánování města.

V rámci konference reSITE 2016 se uskutečnila také vyjížďka na kolech, večerní diskusní salon a párty. Hosté konference si odsud mohli odnést tetování ptáčka, symbolu 5. reSITE o migraci.

Na reSITE 2016 vystoupilo:
17 architektů, např. Martin Rein-Cano, Topotek 1 (Berlin), Mimi Hoang, nArchitects (NYC), Michal Sulo a Miriam Lišková, SLLA Architects (Bratislava), Mascha Onderwater, B+B Bureau (Amsterdam)
7 urbanistů, např. Carl Weisbrod (NYC), Martin Klamt (Mnichov), Krister Lindstedt, White Architects (Stockholm / Kiruna)
13 zástupců municipalit, např. Ursula Struppe (Vídeň), Anu Riila (Helsinki), Petra Kolínská (Praha), Petr Hlaváček, IPR (Praha)
17 vyučujících na předních univerzitách, např. Saskia Sassen (NYC), Kuba Snopek (Moskva), Lukas Feireiss, Studio Lukas Feireiss (Berlín)
6 sociálních aktivistů, např. Jonas Kakoschke a Mareike Geiling, Flüchtlinge Willkommen (Berlín), Marta Siciarek, Centrum podpory cizinců (Gdaňsk)
3 přední kritici a žurnalisté, např. Michael Kimmelman, New York Times (NYC), Henry Foy, Financial Times (Varšava), Berrin Chatzi Chousein, World Architecture Community (Istanbul)
8 kurátorů, např. Philip Horst a Matthias Einhoff, ZKU – Centrum pro umění a urbanismus (Berlín), Valentina Zotova, CANactions (Kyjev), Samu Szemerey, Design Terminal (Budapešť), Egbert Fransen a Charlot Schans, New Europe – Cities in Migration, Pakhuis de Zwijger (Amsterdam)
3 developeři, např. Petr Palička, Penta Investments (Praha), Omar Koleilat, Crestyl (Praha)
7 inovátorů v oblasti designu a sociálních projektů, např. Marcus Westbury, Renew Newcastle (Austrálie), Riccardo Conti a Joana Dabaj, Catalytic Action (Londýn), Ekim Tan, Play the City (Amsterdam).

VIDEO: Podívejte se na trailer reSITE 2016

Kreativní vedení Yulia Yakushova, produkce a animace Canal 180

Zdroj: reSITE
Fotografie: Dorota Velek, Tomáš Princ