Jak navrhnout dům s maximálním kontaktem se zahradou
Galerie(17)

Jak navrhnout dům s maximálním kontaktem se zahradou

Jakým způsobem se vypořádat s rozdílem výškových úrovní komunikace a pozemku a s regulativem vyžadujícím sedlovou střechu? Odpovědi na tyto otázky se architektům z ateliéru Edit! podařilo nalézt.

V malém historickém městě na úpatí Brdského hřebene vyrostl zdánlivě nenápadný, ale nápaditý dům. Místní regulativ vyžadoval sedlovou střechu, ale klasicky řešený dům s přízemím na úrovni ulice by neumožňoval přímý kontakt se zahradou, který si majitelé přáli především.

„Klienti si přáli malý dům s velkou zahradou,“ popisují architekti, kteří se tímto požadavkem inspirovali až do detailu. Dům s obytnou plochou 100 metrů čtverečních nabízí totiž kromě prvního podlaží ještě korunu v podobě malého domku se sedlovou střechou ve druhém podlaží, k němuž přiléhá rozsáhlá střešní terasa umožňující výhledy na zahradu.

Dvoupodlažní objekt je situovaný na severní hranu pozemku, kde je většina obytné plochy umístěna ve spodním podlaží v přímém kontaktu s terasou a zelení. Terasa je kryta přesahem střechy, který zároveň stíní převážnou část jižní fasády. Terasa je obložena dřevěnými lamelami, které spolu s velkoformátovými dřevo-hliníkovými okny kontrastují s chladnou bílou omítkou a stříbřitě šedou titanzinkovou krytinou sedlové střechy.

V domečku ve druhém podlaží se nachází vstupní část a jedna obytná místnost orientovaná na jih do zahrady, která zatím slouží jako pokoj pro hosty. Výhledům dominuje mohutná památná lípa u potoka na jihu pozemku. Většina obytné plochy je umístěna v podlaží na úrovni zahrady, vnořeném pod ulici a odděleném od ní kamennou zdí. Bydlení tím dostává další míru soukromí.

Více zajímavých realizací najdete v sekci Rodinné domy.

RD „Dům na domě“
Autor: Ivan Boroš, Juraj Calaj, Vítězslav Danda / Edit!
Místo: Mníšek pod Brdy
Velikost: 100 m2
Realizace: 2011 – 2013

Text: kk
Foto: Mark Prethero / blankfoto.com