Barevný dům nad labským údolím
Galerie(27)

Barevný dům nad labským údolím

V prudkém svahu zalesněného kopce ve Vaňově u Ústí nad Labem poutá pozornost barevná fasáda nevelkého rodinného domu.

Dům s panoramatickým výhledem na meandr Labe upomíná mnoha aspekty na malou chatu, která dříve na tomto místě stála a k níž měl investor rodinný vztah. Zadání architektům proto bylo: navázat materiály a vůbec charakterem domu na původní chatu. Aby oslovené architektonické studio 3+1 architekti takové zadání mohlo splnit, navíc při složitých poměrech na pozemku (v prudkém svahu na úzké parcele), muselo přijít s velmi promyšleným řešením.

Výsledkem je úsporný dům, který nabízí svým obyvatelům vysoký komfort bydlení. Nově navržená lehká dřevostavba nese některé tvarové prvky původní chatky; upomíná na ni například pultovou střechou, krytou terasou a stejným zábradlím.

Dvoubarevný dům ve složitém terénu

Strmý svah, špatně přístupná parcela a severovýchodní orientace – složité výchozí podmínky k projektování a následné stavbě nového domu. Ale vyrostl tady pohodlný dům s terasou a úchvatnými výhledy do okolí. Stejně jako původní chata, tak i dům je zadní horní hranou zanořen do terénu a na druhé straně je široce otevřen do údolí širokou terasou, pod kterou se skladuje dřevo. Zahrada je hodně do kopce, o pár metrů níže pod domem se vjíždí na parcelu autem – všechno se tady děje tak nějak ve vertikálních podmínkách.

Typickým prvkem domu jsou dvě ložnice v patře, každá v jiné barvě. Obě barevné ložnice vyrůstají z přízemní v černé barvě a v kontrastu s ním dostalo jejich obložení jasný červený a žlutý nátěr. Jsou propojené prosklením prosvěcujícím středové schodiště mezi nimi. Tudy sluneční paprsky pronikají až do přízemního obytného prostoru. Terasa má smrkovou podlahu, navazující a další pochozí plochy kolem domu jsou z nepravidelného čediče ukládaného na sucho.

Konstrukce a technologie dřevostavby

Dřevěný skelet domu byl založen na betonových pasech spřažených se základovou deskou. Lehkou nosnou konstrukci tvoří dřevěné rámy typu two-by-four z jednotného profilu fošen 60/140 mm. Osová vzdálenost sloupků je maximálně 625 mm. Ztužující železobetonová stěna uvnitř dispozice domu je z pohledového betonu tloušťky 200 mm. Obvodový plášť domu je řešen jako difuzně otevřený s horizontálním exteriérovým obkladem ze smrkových prken ošetřeným barevnými oleji.

Střecha nad přízemím je dvouplášťová větraná, pultové střechy nad ložnicemi jsou jednoplášťové nevětrané s krytinou. Terasu kryje pultová střecha na čtyřech sloupcích. Stropy jsou dřevěné trámové. Jejich trámy (profil 100/220 mm) v osových vzdálenostech 500 mm shora zaklopilo bednění z desek OSB (tloušťky 22 mm). Dřevěná Eurookna mají profil 68 a izolační dvojskla. Prosklenou stěnu směrem k terase tvoří hliníkový systém Reynaers s izolačním dvojsklem.

Dům se vytápí krbovými kamny a také podlahovým topením. U něj je topný systém teplovodní s nuceným oběhem a uzavřeným topným systémem s teplotním spádem pro podlahové vytápění. Zdrojem tepla je elektrický kotel.

Podlahy v obytných místnostech jsou dřevěné lamelové. V koupelně je na podlaze epoxidová stěrka, v šatně se uplatňuje keramická dlažba.

Maximálně promyšlený interiér

Přízemí domu zabírá velký obytný prostor s kuchyní a jídelnou. Na jeho delší stranu navazuje terasa, na kterou se prochází posuvnými dveřmi z jídelny. Obytný prostor a terasu přisvětlují střešní světlíky. Jihovýchodní část přízemí – zádveří se šatnou – navazuje na kryté závětří terasy, Na severozápadním rohu přízemí byla navržena koupelna; tam také je umístěno schodiště do patra.

Autoři – Pavel Plánička, Bruno Panenka, Matěj Páral – 3+1 architekti
Náklady – 3 miliony korun
Zastavěná plocha – 113 m2
Užitná plocha 80,5 m2
Obestavěný prostor – 460 m3

Text: Alena Gembalová
Foto:  Pavel Plánička