Kaple Jana Pavla II.
Galerie(11)

Kaple Jana Pavla II.

Do třetice všeho dobrého. Ačkoli o výstavbu kaple usilovali obyvatelé Bukovan v minulosti již několikrát, dovést stavbu do konce se jim podařilo až nyní. Díky mecenáši a veřejné sbírce vyrostla v centru obce působivá kaple zasvěcená loni svatořečenému Janu Pavlu II.

Kaple svým tvaroslovím navazuje na archetyp archy, častému symbolu obsaženého v sakrální architektuře. Její oválný půdorys není ničím novým a nese v sobě význam lodi, která zachraňuje a vede lidi k Bohu. „Kaple je jako loď, která ve svém nitru nabízí prostor pro vnitřní meditaci, hledání vlastní cesty k Bohu i vlastní duši,“ říkají její autoři, architekti Jaroslav a Lenka Vlachovi z kyjovského Ateliéru 100D.

Kapli vévodí křivky.

K Vatikánu

Na počátku projektu stáli manželé Josef a Zdeňka Kouřilovi z Kyjova, kteří tak obnovili dřívější snahy obce o vystavění svatostánku. V minulosti se již dvakrát uspořádala veřejná sbírka, ale nikdy se nevybral dostatek peněz. Tentokrát se veřejnou sbírku, při které se podařilo sehnat 530 tisíc korun, rozhodli doplatit právě Kouřilovi, novodobí mecenáši.

Pro stavbu kaple byl vybrán pozemek v centru obce mezi obecním úřadem a sokolovnou. „Oba objekty vytvářely velmi problematické zadání, neboť jsou velmi kubické a hmotné, do charakteru slovácké obce naprosto nezapadající,“ popisují architekti, s čím se museli vypořádat, a vysvětlují, jaké další skutečnosti vedly k finální podobě stavby: „Především terénní převýšení a možnost jakéhosi výhledu do jižního údolí nás přesvědčilo o tom, že kaple nebude orientována podle historické tradice presbytářem k východu, ale že položíme hlavní podélnou osu kaple kolmo na komunikaci, což zároveň vyhovovalo myšlence orientování hlavní osy kaple směrem k Vatikánu. K Vatikánu proto, že kaple je zasvěcena papeži sv. Janu Pavlu II.“

< Bílou omítku doplňuje podlaha s bílou a černou mramorovou dlažbou.

Obkladové latě z jasanu byly ponechány působení povětrnosti.

Vlny

Ačkoliv z exteriéru se kaple jeví, jakoby spočívala na oválném půdorysu, ve skutečnosti je mnohem rafinovanější. „Zvolili jsme především organické tvary, oblouky a křivky. Půdorys je tvořen z hlavního vstupního polokruhu, dále zužující se prostor hlavní lodi a elipsovitý závěr – presbytář. Za ním je ve stejných křivkách řešena přístavba sakristie,“ vysvětlují architekti. Různé oblouky daly vzniknout oknům do lodi a chóru zapuštěným do křivek jinak jednoduché fasády. Vytvářejí hru světla a stínu. „Jednotlivá okna jsou uvnitř vykonzolována a působí dynamicky, neustále se měnící vnější světlo hraje v interiéru vlastní scénu. Zároveň je vnitřní prostor díky čirému prosklení otevřen do okolního prostředí a k nebi,“ dodávají autoři.

Fasádu dotváří i volba materiálu – dřevěný obvodový plášť lodi podtrhuje bílá omítka horizontální vlny a vertikální věže. Svislé obkladové latě z vypalovaného jasanu byly ponechány působení povětrnosti, budou tak časem měnit svoji barvu. „Dveře jsou v odstínu dubu, okna jsou dřevo-hliníková s vnějším tmavošedým povrchem. Některá okna do lodi jsou z vnitřní strany doplněna jemnou malbou, okna do presbytáře tvoří malovaná celoplošná vitráž,“ popisují architekti.
Interiér je celý světlý, bílou omítku doplňuje podlaha s bílou a černou mramorovou dlažbou. Bílá je i křížová cesta a také světlý mramorový inventář presbytáře s dominantním mramorovým svatostánkem a oltářním stolcem respektuje tuto monochromatičnost. Jediné, co ji narušuje, jsou lavice.

Další zajímavé články:

Úsporný dům za méně než milion? Inspiraci hledejte v Mongolsku
Netradiční dřevostavba: exteriér v interiéru
Dům pro čtyřčlennou rodinu: V lehkém doteku se zemí

Integrovaná zastávka

Zapuštěná zastávka

Architekti mysleli nejen na duchovní rozměr stavby, ale také na její praktičnost. Součástí kaple je tak kromě zpovědní místnosti i malá společenská místnost a toalety. Dalším praktickým doplňkem stavby je do horizontální vlny zakomponovaná čekárna autobusové zastávky, nabízející cestujícím jednoduchý komfort a pohodlí.

Situace

Kaple Jana Pavla II.
Místo: Bukovany
Investor: Josef a Zdeňka Kouřilovi, veřejná sbírka vypsaná Občanským sdružením Bukovanská kaple, sponzoři
Architekti: Ateliér 100D – Jaroslav a Lenka Vlachovi
Spolupráce:

  • návrh koncepce interiéru – plastikaKrista, svatostánek, oltářní stůl, lavice a sedesy, zpovědnice Luboš a Jakub Jarcovjákovi
  • bronzový reliéf Jana Pavla II. a pískovcová Madona    Radim Hanke
  • malované vitráže v presbytáři    Ivo Sedláček
  • křížová cesta    Zdeněk Gajdoš
  • pískování a malba oken v hlavní lodi    Markéta Prokopová
  • Generální dodavatel:     Luděk Křižánek

Subdodavatelé:

  • fasáda    Baumit
  • strop    Prefa Brno
  • elektroinstalace    Elektroinstal
  • vodo-topo-plyn    Horák
  • truhlářství    Stanislav Novák
  • zvonařství    Josef Tkadlec
  • okna    Pražák

Projekt: 10/2010–6/2012
Realizace: 9/2012–10/2013
Zastavěná plocha:  254 m2
Užitná plocha: 250 m2
Obestavěný prostor: 1938 m3

Půdorys

TEXT: KK
FOTO: Libor Stavjaník/ateliér TOAST  

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.