Zelené kanceláře s certifikátem BREEAM v pražských Stodůlkách
Galerie(7)

Zelené kanceláře s certifikátem BREEAM v pražských Stodůlkách

Komerční banka sídlí od loňského podzimu v nové centrále v pražských Stodůlkách. Budova podle návrhu architekta Zdeňka Hölzela z kanceláře AHK architekti je součástí rozsáhlého developerského projektu nové městské čtvrti City West. Díky promyšlenému designu i použitým technologiím se majiteli podařilo získat uznávaný certifikát BREEAM na úrovni very good.

Novostavba na Praze 5 s kapacitou přibližně tisíce zaměstnanců se stala čtvrtou budovou sídla Komerční banky, mezi něž patří další budova Na Příkopě, na Václavském náměstí a u metra Vysočanská. Přesto Komerční banka neplánuje zbavovat se některé z nich. Kromě flexibilních kanceláří kategorie A poskytne nová centrála zaměstnancům Komerční banky, Factoringu KB a Penzijního fondu KB širokou škálu služeb a relaxačních zón. Součástí centrály je také pobočka banky, obchod s občerstvením, jídelna a další služby.

„Stěhování do nové budovy ve Stodůlkách nám umožní snížit počet aktuálně používaných budov z jedenácti na čtyři. V celém procesu jsme brali maximální ohled na naše zaměstnance, pro které je stěhování velkou změnou.  Kromě dotazníkového šetření a aktivní komunikace jsme je přizvali také k výběru interiérového zařízení a barevného ladění jednotlivých zón. Pohodlí a spokojenost našich zaměstnanců jsou pro nás klíčové,“ prozrazuje Henri Bonnet, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

Cílem návrhu projektu byl důraz kladen nejen na energetickou nenáročnost provozu, ale také na co nejmenší dopad na životní prostředí už při stavbě i během užívání budovy. Proto nová centrála získala jako jedna z prvních v Praze certifikát BREEAM pro ekologicky šetrné budovy.

Centrem budovy je sofistikovaný řídicí systém TAC Vista, který se stará o pohodlí uživatelů ovládáním systému vytápění, ventilace a klimatizace. Ústředí systému připomínající menší velín sleduje záložní zdroje napájení celého objektu. Navíc prostřednictvím měřidel a senzorů monitoruje spotřebu elektrické energie, vody, tepla a chladu. Inteligentní systém rovněž ovládá osvětlení a využití žaluzií a rolet, a to nejen ke kýžené větší úspoře, ale také pro větší pohodlí osob uvnitř budovy.

V praxi šetření probíhá tak, že senzory například zjistí, že v kancelářích či na chodbách nikdo není, proto samy zhasnou světlo. Nemůže se tak stát, že by někdo při odchodu z práce zapomněl zhasnout a celou noc se zbytečně svítilo. Obdobně je tomu s denním svícením a žaluziemi.

Senzory dokáží rozpoznat množství světla v kanceláři během dne, zároveň monitorují sluneční svit dopadající na okna. Jestliže je jasný, slunečný den a v kanceláři je velké množství přímého světla, automaticky se spustí rolety a žaluzie. Naopak pokud by po nějakou dobu bylo šero, systém sám vyhodnotí, jak intenzivně je třeba svítit uvnitř budovy, aby se množství světla dorovnalo na dobrou viditelnost. Proti klasické kancelářské budově není třeba svítit na sto procent, tudíž se rovnou šetří.

Budova zároveň drží jeden prim, díky čemuž vyčnívá nad ostatními ekologickými budovami v ČR. Objekt je rozdělen do šesti elektro okruhů dle úrovně priority. Systém Schneider Electric hlídá dodržování limitů čtvrthodinových maxim. To v praxi znamená, že pokud spotřeba elektřiny se blíží těchto maxim, těsně před jejich dosažením se postupně odpojí nejméně důležité okruhy. Tedy počítače zaměstnancům budou stále fungovat, odpojí se například jedno ze dvou chladicích zařízení a podobně. Docílí se tím nepřetížení systému a zároveň se tak šetří.
–>–>
„V praxi to znamená, že proti klasické budově jsou náklady na energie u těchto budov nižší o čtvrtinu až polovinu. Například produkce CO2 je nižší o více než třetinu, spotřeba vody o 40 %, objem pevného odpadu je menší dokonce až o 70 %,“ vysvětlil generální ředitel Schneider Electric pro Českou republiku a Slovensko Jaroslav Žlábek. K optimálním úsporám však dochází především v případě pevně stanovené pracovní doby, kdy se veškeré technologie i osvětlení spouští na omezenou dobu.

Inteligentní a ekobudova KB v Pražských Stodůlkách:
Architekt:   Zdeněk Hölzel, AHK architekti
Investor:    Komerční banka
Generální dodavatel:  VCES
Developer:  Finep
Plocha:  17 500 m²
Kapacita:  1 200 zaměstnanců
Certifikát  BREEAM na úrovni VERY GOOD
Integrovaný systém:    Schneider Electric

  • Řízení osvětlení Merten KNX
  • Ovládání žaluzií a rolet
  • Řídicí systém TAC Vista
  • Sledování spotřeby elektřiny, vody, tepla a chladu

Kateřina Kotalová
Foto: Schneider Electric CZ