Andělské kanceláře s nízkou spotřebou
Galerie(11)

Andělské kanceláře s nízkou spotřebou

Na pražském Smíchově v oblasti Anděla vyrostla další administrativní budova. Tato rychle se rozvíjející oblast je pro kanceláře vhodná z hlediska dopravní dostupnosti veřejnou dopravou i na kole a poskytuje dostatek služeb v okolí. Její blízkost k řece jí propůjčila název.

Developer Skanska vsadil na skandinávský udržitelný design. Nová budova není nijak zvlášť výjimečná svou formou, jako spíše funkčním uspořádáním, lokalitou a technologiemi. Podle studie vypracované developerem pro získání zlatého certifikátu LEED by měla být spotřeba energie v této budově o 38 procent nižší, než je tomu u typických kancelářských budov v Česku.

Lokalita navazující na živou část města napojenou na veřejnou hromadnou dopravu vybízí k podpoře ekologického způsobu dopravy.

Výhled na řeku

Budovu s více než sedmi tisíci čtverečními metry pronajímatelné plochy navrhla architektonická kancelář Tengbom se sídlem ve Stockholmu. Stojí na půdorysu zaobleného trojúhelníku a otevírá tak výhled na Vltavu co největšímu počtu uživatelů budovy. Její moderní tvar a velikost vychází z kontextu okolních budov a zážitek z výhledu umocní i početné terasy. Budova bude z 90 % obsazena společností MSD, která bude prostory využívat pro svůj Globální inovativní IT hub. To se bude věnovat vývoji a zavádění inovativních IT technologií ve zdravotnictví a předpokládá se, že v něm vznikne až 500 nových pracovních míst.

Zelené technologie

Uvnitř budovy je mnoho udržitelných řešení, která minimalizují environmentální stopu budovy. Použitá zelená řešení zvyšují kvalitu pracovního prostředí a minimalizují provozní náklady zejména díky snížení spotřeby vody i energií. Spotřeba energie by neměla přesáhnout 179 kWh/m2. Sofistikovaný HVAC systém (topení, ventilace a klimatizace) zajistí ve srovnání se standardní budovou zvýšení přísunu čerstvého vzduchu do interiéru o 30 % a spolu s fasádou odrážející slunce pomáhá ještě snížit spotřebu energie.

V prostorách je instalován inteligentní systém řízení osvětlení využívající obsazenosti a senzorů denního světla. Prostory kanceláří jsou dále vybaveny senzory oxidu uhličitého, které regulují míru ventilace a přívod čerstvého vzduchu. V budově jsou implementovány tzv. aktivní chladicí trámce, indukční nástropní jednotky s integrovaným výměníkem tepla, které efektivně distribuují chladný nebo ohřívaný čerstvý vzduch skrze štěrbiny po straně trámce.

Uhlíkovou stopu budovy zmenšují použité materiály a transport. Napřílad 50 procent dřeva, které je použito na stavbu, je certifikováno podle FSC (Forestry Stewardship Council). Lokalita navazující na živou část města napojenou na veřejnou hromadnou dopravu navíc vybízí k podpoře ekologického způsobu dopravy. Proto také kromě devadesátky parkovacích míst bylo do budovy Riverview navrženo kolem třiceti míst pro kola (se šatnou a sprchou) a garáž navíc poskytuje prioritní místa pro elektromobily a hybridní automobily. Projekt je v pěší vzdálenosti jak od stanice metra Anděl, tak z autobusového nádraží Na Knížecí, což umožňuje snadné dojíždění jak z centra města, tak z předměstí.

Riverview

Místo: Praha 5 – Smíchov
Architekt: Tengbom
Investor: Skanska Property Czech Republic
Generální dodavatel: Skanska
Projektový manažer: EBM – Expert Building Management
Pronajímatelná plocha: 7 037 m2
Plocha typického podlaží: 1 197 m2
Plocha skladů: 284 m2
Parkovací místa: 90
Parkování pro kola: 13

TEXT: KATEŘINA KOTALOVÁ
FOTO: Skanska, TOMÁŠ HEJZLAR

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.