Nejlepší současná architektura v Rakousku
Galerie(10)

Nejlepší současná architektura v Rakousku

Rodná země velkých architektů Adolfa Loose, Otto Wagnera a například i Fritze Lehmanna si stále drží vysokou úroveň architektury. Prohlédněte si nejlepší stavby, které vznikly na území Rakouska za poslední dva roky a byly nominovány na prestižní Mies van der Rohe Award 2013. Poslední oceněnou rakouskou stavbou v této soutěži byla galerie umění v Bregenzu od švýcarského architekta Petera Zumthora z roku 1998.

Vícegenerační bydlení v Mühlgrundu
Ateliér Hermana Czecha přišel s neutrální kolektivní strukturou, která by se měla přizpůsobit všem fázím lidského života. Je možné si vybrat z velkého množství dispozic jednotlivých bytů, nebo si interiér vyřešit zcela samostatně. Je také možné využívat sdílených zahrad, nebo si pronajmout svou vlastní.
foto: Katrin Bernsteiner

Rozšíření střední školy v Rattenbergu
Nejmenší rakouské město Rattenberg se nachází v Tyrolských alpách a má 440 obyvatel a stále si zachovává svou historickou atmosféru. Gotický klášter uprostřed městečka prošel barokní přestavbou v 17. století a v sedmdesátých letech našeho století byl přestavěn z části na muzeum a z části na střední školu, jejíž rozšíření navrhl architekt Daniel Fügenschuh.


Rozšíření střední školy v Rattenbergu, foto: Christian Flatscher


Prodloužení metra U2 ve Vídni
Navržení stanic pro prodlouženou trasu U2 byl úkol pro architekta Paula Katzberga. Ten úmyslně redukoval množství použitých materiálů a dosáhl minimalistického až asketického vzhledu nových stanic. Hlavní byla v tomto projektu funkčnost, přístup denního světla a celková vzdušnost stanic.


Prodloužení metra U2 ve Vídni, foto: Bruno Klomfar


Hotel Daniel ve Vídni
Atelier Heiss Architekten přestavěl bývalou budovu společnosti Hoffmann-La Roche na městský hotel se 115 dvoulůžkovými pokoji, které vznikly z původních kanceláří. Architekti citlivě zrekonstruovali původní zavěšenou fasádu a na střechu budovy umístili skulpturu od rakouského umělce Erwina Wurma.


Hotel Daniel ve Vídni, foto: Christian Heiss


Muslimský hřbitov v Altachu
Projekt zaujal pro příkladnost kulturního dialogu, analýzy a výzkumu. Architekt Bernardo Bader citlivě a nenápadně zakomponoval do krajiny hřbitov, který je betonovými zdmi různé výšky a mohutnosti rozdělen na 5 zahrad orientovaných k Mekce.


Muslimský hřbitov v Altachu, foto: Adolf Bereuter



Rozšíření Muzea Joanneum ve Štýrském Hradci
Zlepšit návaznost jednotlivých historických budov muzea dostali za úkol architekti ze studia Nieto Sobejano Arwuitectos. Kompletně pod celým nádvořím vytvořili jedno podlaží, které propojuje jednotlivé budovy a je prosvětleno skleněnými atrii. Nachází se v něm například knihovna. Samotné nádvoří zůstalo pochozí.


Rozšíření Muzea Joanneum ve Štýrském Hradci, foto: Ronald Halbe


Náměstí Eduarda Wallnoefera v Innsbrucku
Urbanistický projekt studia LAAC Architekten a Stiefel Kramer Architecture. Pomocí modulovaných betonových desek sjednotili výraz největšího náměstí v Innsbrucku a pozměnili jeho topografii.


Náměstí Eduarda Wallnoefera v Innsbrucku, foto: Guenter Richard Wett


Horská chata v údolí Laterns
Ve svahu umístěná chata z ateliéru Marte Marte Architekten má dvojité stěny z hrubého betonu a jednoduché dubové dveře. Uprostřed se dům zužuje jen na dva podpůrné prvky, čímž se vytváří krytá terasa s panoramatickým výhledem.


Horská chata v údolí Laterns, foto: Marc Lins


Pavilon paliativní péče Wilhelminenské nemocnice ve Vídni
Péče nevyléčitelně nemocným lidem je poskytována v novém vídeňském pavilonu, který je zasazen v parku s velkým počtem stromů. Navrhli ho architekti ze Share Architects a Raumwerkstadt Architekten na více než 1500 čtverečních metrech. Použili přírodní materiály jako dřevo, kámen a bambus ve všech prostorech pro pacienty.


Pavilon paliativní péče Wilhelminenské nemocnice ve Vídni, foto: Rupert Steiner


Mobilní pavilon umění v Salzburgu
Architektonická kancelář SOMA vytvořila unikátní pavilon pro uměleckou produkci v Salzburgu. Pavilon je sestavený z jednotlivých hliníkových dílců v nepravidelné struktuře a nabízí nekončné množství různých variací využití prostoru.


 Mobilní pavilon umění v Salzburgu, foto: Kristina Schinegger

-vb-
zdroj: miesarch.com