Most podle Mojžíše
Galerie(18)

Most podle Mojžíše

"Mojžíš vztáhl ruku nad moře a Hospodin hnal moře silným východním větrem, který vál po celou noc, až proměnil moře v souš. Vody byly rozpolceny." Tento úryvek biblického příběhu o vysvobození Židů z egyptského otroctví se stal inspirací pro nizozemské architekty z ateliéru RO&AD architecten, kteří za svůj „Mojžíšův most“ dostali ocenění Nizozemského svazu architektů za Stavbu roku 2011.

Mojžíšovým zázrakem se dlouze zabývali i američtí vědci v Národním centru pro atmosférický výzkum a zjistili, že příběh má reálný základ. Pravděpodobně totiž Židé nepřekonávali v překladech uváděné Rudé moře, jak ho známe dnes, ale severovýchod Nilské delty, kde i slabší vítr dokázal odhalit samotné dno. I když se Mojžíšův příběh nabízí jako jasné východisko podoby mostu od architektů z ateliéru RO&AD, pravý původ je přeci jen jinde.

Pevnost Fort de Roovere je součást západobrabantské vodní obranné linie datované až do roku 1628. V devatenáctém století tento areál zanikl a teprve před časem byl znovu obnoven jako pomník a součást celostátní turistické trasy a cyklostezky. Vznikla tak potřeba zpřístupnit Fort de Roovere, což je ale vzhledem k historii místa paradox. Usnadnit přístup přes val, kudy dříve přicházeli nepřátelé? Architekti svou úctu k historii vyřešili tím, že most udělali neviditelným. Jediné, co je vidět, jsou hlavy návštěvníků, které se po zapuštěném mostě procházejí. Pro stavbu Mojžíšova mostu bylo využité tropické dřevo Angelim Vermelho a Accoya, tedy acetylací modifikované dřevo a nepropustnost mostu zajišťuje EPDM fólie. Celkové náklady na stavbu byly přibližně 250 tisíc Euro.

Moses Bridge
architekt: RO&AD architecten
klient: obec Bergen op Zoom
realizace: Nizozemí, 2011

Veronika Benešová
zdroj: http://www.ro-ad.org/