Industriálně-přírodní idea
Galerie(6)

Industriálně-přírodní idea

Kombinace betonu a zeleně odráží polohu sídla společnosti Lumius. To najdeme na pomezí průmyslových oblastí Frýdeckomístecka a majestátní přírody blízkých Beskyd a Palkovických vrchů.

Budova je charakteristická především elementárností zvolených materiálů, kterými jsou beton, ocel a sklo.
Ihned po vstupu do budovy nás uvítá bohatá flóra. Vertikální zahrada o velikosti téměř 80m2 v centrální vstupní hale prostupuje i do dalších částí budovy a zpříjemňuje pobyt v nich. Druhou dominantou tohoto stěžejního prostoru jsou výrazné skleněné schody. Celé vnitřní uspořádání odpovídá potřebám investora, je tedy dostatečně reprezentativní, zároveň je podnětným pracovním prostředím.

Dřevo i barvy

Některé pochozí povrchy jsou řešeny epoxidovými stěrkami, na jiných najdeme dubové lamely. „Stěny jsou z části omítnuty, většinu ale pokrývá obklad, na kterém se střídají akustické sádrokartonové desky se sklocementovými,“ říká jeden z autorů projektu, architekt Ondřej Klimek. „Obklady jsme zvolili s jasným cílem odhlučnění kancelářských prostor.“ Tmavě šedou barvu centrálních prostor střídají výrazné odstíny žluté a červené v prostorách kanceláří. V reprezentativní části budovy pak můžeme najít skleněné příčky.

Studeně působící sklo na schodišti a balustrádách i tmavou šeď na stěnách centrálních prostor vyvažuje přirozené světlo procházející do interiéru střešními světlíky, pocitové teplo doplňují také dřevěné povrchy na dveřích a podlaze. Dřevěné prvky korespondují i s pestrou barevností stěn v kancelářské části budovy, propojují tak veřejné i kancelářské části objektu v jeden celek. Dřevěné dveře jsou v centrální části prodloužené nadsvětlíky, v celé budově jsou pak zasazeny do skrytých zárubní. „Hledali jsme takové technické řešení dveří, které bude minimalistické a čisté,“ vysvětluje Klimek. „Nakonec jsme zvolili skryté zárubně Aktive.“

Atypické zárubně

Kvůli fixnímu nadsvětlíku, který prodloužil více než polovinu dveří v budově do atypické výšky 240 cm, bylo potřeba dodat i zárubně ve stejně atypické výšce. Zároveň bylo třeba skryté zárubně přizpůsobit obkladům, aby vše lícovalo v jedné rovině. „Promyšlené řešení vyžadoval především fakt, že na zárubně nepřišla tenká omítka, pro kterou jsou primárně koncipovány, ale bylo třeba je připravit na silnější dřevěný obklad,“ vysvětluje Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která zárubně na stavbu dodávala.

„Část zárubňového profilu jsme tedy museli odfrézovat, aby tento obklad na zárubni dokonale seděl a vytvořil tak s okolními stěnami jednolitý hladký povrch,“ říká Petr Paksi.
Použity byly dva typy skrytých zárubní, konkrétně Aktive 40/00 pro bezpolodrážkové dveře a Aktive 25/15 pro dveře s polodrážkou. Oba typy byly dodány v povrchové úpravě eloxovaného hliníku.

Atypické řešení dveří přispělo k dotažení na první pohled elementárně působící koncepce. Objekt sídla společnosti Lumius se rozkládá na ploše 851 m2, přesto nijak nenarušuje okolí. Dobře do něj naopak zapadá a díky propojení industriálních a přírodních prvků se zde architektům podařilo vytvořit příjemné pracovní prostředí.

Zdroj: J.A.P.

Sídlo společnosti Lumius

Místo: Sviadnov
Zastavěná plocha: 851 m2
Realizace: 2014–2016
Autor projektu: Projektstudio
Architekti: Ing. arch. David Kotek, Ing. arch. Ondřej Klimek, Ing. arch. Petr Kundrát

TEXT: RED
FOTO: JAP