Chladná krása Na Krutci
Galerie(9)

Chladná krása Na Krutci

První etapa obytného souboru Na Krutci v Praze 6 získala první cenu v kategorii rezidenční projekty v 9. ročníku soutěže Best of Realty a hned nato si odnesla 2. cenu ze soutěže Nový domov. Autoři projektu věří tomu, že se jim podařilo zalidnit jedno z nejkrásnějších míst v Praze ve stylu, který přežije splatnost hypoték a stane se trvalou součástí pražské obytné architektury. „Čím bude starší, tím bude krásnější,“ říká o nově zastavěném areálu architekt Tomáš Pilař.

Krutec je mírné návrší oddělující přírodní památku údolí Tichá Šárka od okraje vilové čtvrti Prahy 6. Ještě na konci 90. let minulého století to bylo místo zanedbané, kam by člověk na procházku asi nevyrazil. O tom, že zde vznikne nový obytný soubor, se rozhodlo v roce 1999. V současné době je celý projekt dokončen. Nový domov, ne ledajaký a ne laciný, zde najdou majitelé čtyřiapadesáti bytů, šestnácti řadových rodinných domů a třinácti vil, tedy pravděpodobně asi dvě stě lidí.

Důležitá je filozofie celého obytného souboru. Developer společně s autorem ing. arch. Tomášem Pilařem kladl velký důraz na citlivé zasazení obytného souboru do prostoru mezi stávající vilovou zástavbu v pražských Vokovicích a přírodní park Tichá Šárka tak, aby nenásilným způsobem vytvořil charakter „obytného parku“ vkusně zakomponovaného do okolního prostředí.

„Realitní kanceláře i třeba novináři předpovídali, že to bude rezidence jen pro cizince. Ale není, byty a domy kupují i tuzemští zákazníci,“ říká Martina Huclová, marketingová a PR manažerka developerské divize společnosti Metrostav, a. s., která projekt uskutečnila.

Pracovna? Po schodech dolů, prosím…

Řekněme na úvod, že se podařilo dílo výjimečné nejen cenou, ale především architektonickým pojetím a užitnou hodnotou. Ostré hrany pravých úhlů, z nichž jsou jednotlivé domy poskládány, podivuhodně rezonují s parkovou úpravou okolí, zahrádkami a předzahrádkami, ale také se šáreckým údolím, jež se vyskytuje ve výhledech tak často, jak jen je to možné.

Je to díky přírodním materiálům, které jsou použity na fasády domů: režné cihly, keramické obklady nebo vertikální dřevěné lamely. Rovné střechy, na rodinných domech a vilách zatravněné, zbavují stavby jakýchkoliv pokusů o okázalost. Nedovolují převyšovat naježené červené hřebeny střech přiléhající staré vilové zástavby, ani dotvářet plochý vrchol Krutce nějakou industriální strukturou. „Architektura souboru Na Krutci může působit až neosobně a nemusí se každému líbit. Ale když vás jednou chytne, už vás nepustí,“ říká M. Huclová.

Strohá jednoduchost přímých linií budov tak revokuje funkcionalismus a konstruktivismus. Avšak díky použitým materiálům a soudobým stavebním postupům působí moderně a nadčasově. Nezapře rukopis svých autorů ze studia Kuba & Pilař architekti, respektive hlavního tvůrce Tomáše Pilaře.

„I když domy mají velmi jednoduché geometrické tvary, k těm citovaným stylům bych se až tolik nevyčleňoval,“ říká T. Pilař. „Použili jsme takové materiály, aby dobře stárly: cihla, pohledový beton, dřevo – čím jsou starší, tím jsou hezčí. Navíc jejich kombinací dosahujeme rozmanitosti jednotlivých domů.“

První etapa výstavby souboru byla zahájena v dubnu 2005. Patří do ní šest bytových domů a řadové rodinné domky. Tato část projektu byla dokončena počátkem roku 2007. V listopadu získala první etapa souboru Na Krutci první cenu v soutěži Nejlepší z realit 2007. Porotci u projektu ocenili navrácení unikátního stylu a modernizovaného soudobého provedení do rezidenčního sektoru.

V soutěži České komory architektů a ministerstva pro místní rozvoj Nový domov 2007, která se konala koncem letošního roku, získal „Krutec“ 2. cenu v kategorii novostavba bytového domu. Porota ocenila dokonale zvládnutý obytný soubor po stránce architektonické i urbanistické, který „může bezpochyby soutěžit s nejkvalitnějšími ukázkami současné západoevropské architektury“. Na druhé straně však poukázala na to, že soubor působí poněkud chladně a uzavřeně.

Bytové i řadové rodinné domy jsou vystavěny ze železobetonového skeletu s vyzdívaným pláštěm a příčkami. Bytové domy jsou řešeny všechny stejně. Čtyři domy mají pět nadzemních podlaží, dva jsou čtyřpodlažní. Všechny mají v podzemí garážová stání, sklepní kóje a prostory pro technické zázemí.

Středem domu prochází vstupní hala se schodištěm a výtahem, odkud vede přístup k levé nebo pravé polovině domu. V každé z nich je umístěna vždy jedna bytová jednotka. Byty mají od 54 do 180 čtverečních metrů. Nejvyšší patra dvou domů jsou obsazena jen jedním luxusním bytem s velkou terasou. Přízemní byty mají výstup přímo na předzahrádku, která je ze společného pozemku vyčleněna pro výlučné užívání obyvatel těchto bytů. Některé byty v přízemí mají ještě jednu unikátní výhodu: patří k nim tzv. hobby-místnost, zvláštní prostor ve sníženém přízemí, který je s bytem spojen přímo točitým schodištěm, ale jinak je zcela samostatný, má i vlastní sociální zázemí. Tyto hobby-místnosti mohou být využity jako dílna, pracovna, ateliér nebo soukromá tělocvična, ale může zde být zřízeno i samostatné bydlení pro dospívající dítě.

„Standardní byt je monofunkční, určený čistě k bydlení, kdežto byt s hobby-místností má další rozměr jak funkční, tak i prostorový,“ říká architekt Tomáš Pilař. „Byt je ve dvou úrovních a současně se dá spodní místnost využívat na mnoho účelů. Šlo nám o to vytvořit v tom vlastním provozu domu něco, co tady zatím v Čechách není, dát těm bytům přidanou hodnotu.“

Návrat zahradního města

Řadové rodinné domy jsou rozmístěny do dvou řad po osmi. Řada sleduje linii od severu k jihu. Všechny jsou řešeny jako dvoupodlažní stavby v dispozičních řešeních 4 + 1 nebo 5 + 1. V suterénu je garáž, dále technické zázemí, prádelna, další velká koupelna a prostor pro saunu. K domkům patří rovněž terasa, předzahrádka a malé atrium. Další prostor pro relaxaci nabízí zatravněná střecha, která zároveň plní i funkci estetickou a energetickou (nekumuluje teplo, takže prostory pod střechou se v létě nepřehřívají).

Architektonické řešení pro první řadu domů evokuje atmosféru solidních, nadčasových jednoduchých domů z režných cihel. Autoři projektu se tak vrátili k osvědčenému tématu zahradního města. Základní hmotu druhé, východní řady domů vyřešili obklady z dřevěných vertikálních lamel. Přírodní materiály plynule vstupují i do interiérů. Obytné místnosti mají dřevěné podlahy nebo keramickou dlažbu, sociální zázemí je opatřeno keramickými obklady. Terasy jsou rovněž z keramické dlažby, nebo mají na podlaze dřevěné rošty.

Podobně u solitérních vil byla navržena konstrukce nosných stěn ze železobetonu, vyztužená ocelovými sloupy vyplněnými betonem. „Piloty zpevňují konstrukci domu a zvyšují její tuhost na nestabilních půdách,“ vysvětluje T. Pilař. Vnitřní příčky jsou většinou sádrokartonové s dvojím opláštěním. Podlahy jsou dřevěné, opatřené nášlapnou vrstvou, která je tvořena 15 mm silnými lamelami z masivního dřeva. Tyto podlahy jsou kombinovány s podlahou z keramické dlažby. Koupelny a toalety mají opět keramické obklady.

Rodinné domky, vily i každý byt v bytových domech má vlastní vytápění, jež zajišťuje plynový kotel. V místnostech jsou deskové radiátory a podlahové konvektory, v koupelně žebříčkové ohřívače. Tepelnou izolaci podporují kvalitní okna, buď dřevěná typu Euro, nebo hliníková. Okna na sluneční straně bytových domů jsou opatřena posuvným stíněním. Kromě standardního vybavení a instalací jsou ve vilách, bytech i rodinných domech přípojky pro kabelovou televizi a vysokorychlostní internet. Vily jsou navíc osazeny přípojkami pro chladicí jednotky.

Dispoziční řešení vil působí velmi otevřeným, vzdušným a komunikativním dojmem. Zároveň však nabízí každému z obyvatel domu dostatek soukromí. Vily mají podlahovou plochu od 256 do 306 m2 a jsou řešeny jako 5 + 1 až 6 + 1. Kromě jedné, která má přes 400 metrů. „Ta vznikla dodatečnou úpravou projektu. Na jejím pozemku měly stát dvě vily, pozemky však byly sloučeny a vznikla tak jediná luxusní vila, jež v sobě skrývá sedm pokojů,“ říká M. Huclová.

Samostatně stojící vily jsou rozmístěny tak, aby bylo zajištěno soukromí jejich obyvatel. Opěrné zídky společně s živými ploty vytvářejí zelené bariéry, které znemožňují nežádoucí průhledy do sousedních parcel.

Ještě trochu pohybu

Do obytného areálu Na Krutci patří také sportovní centrum Romana Šebrleho. Návštěvníci v něm najdou multifunkční klimatizovanou halu s golfovými simulátory, regeneračním centrem a občerstvením a venku víceúčelové hřiště a kurty. Celý areál o rozloze 3,8 ha je uzavřený, nelze jím procházet ani projíždět. Vjezd do něj je zajištěn závorou a ostrahou. Vynikající architektonické i technické provedení vytvářejí ze souboru Na Krutci zatím skutečně ojedinělý koncept moderního bydlení.

Název stavby: Obytný soubor Na Krutci
Místo: Praha 6 – Vokovice
Ulice, číslo: Na Krutci
Charakteristika: novostavba
Investor: Metrostav Krutec, s. r. o.
Architekt: Kuba & Pilař architekti
Začátek realizace: duben 2005
Konec realizace: 1. etapa: květen 2007, 2. etapa: listopad 2007
Funkce: bytové domy
Popis: 6 bytových domů, 16 řadových rodinných domů, 13 vil, celkem 83 bytových jednotek
Generální dodavatel: divize 8 společnosti Metrostav a. s.
Subdodavatelé:
Podlahy: dřevěná masivní podlaha dub, ­subdodavatelé: Rieger, Deba
Okna: AQ okna, Schüco,
Dveře: Sapeli, Kasard trade, UNO
Vstupní dveře: Next, subdodavatel Dormatic
Obklady: Lasselsberger
Sanita: Villeroy & Boch,  Roltechnik, Ideal Standard
Baterie: Grohe, Ideal Standard
Svítidla: zabudovaná světla do podhledů Lightcast downlight – výrobce Erco
Vytápění: plynové kotle – Buderus, Vaillant, radiátory Kermi, Fun-coil, Korado, Isan grenada 
Obklady fasád: subdodavatelé Čekov, Dormatic

Jan Pekař
Foto: archiv společnosti Metrostav