Téměř 700 nových bytů na Žižkově
Galerie(5)

Téměř 700 nových bytů na Žižkově

Na pražském Žižkově vyroste jeden z největších bytových komplexů v Praze. Stane se součástí dynamicky se rozvíjejícího území mezi dalšími velkými projekty – bytovým souborem Central Park, kancelářskou budovou Crystal, která roste na Vinohradské třídě, a nákladovým nádražím, kterého se teprve developeři plánují chopit.

Urbanistická struktura dnešního pražského Žižkova se utvářela především v 19. století a postupně se napojila na strukturu meziválečné architektury v blokové zástavbě v pravidelnějším rastru. V šedesátých letech pak vznikla sídliště Jarov a Chmelnice a v sídliště se měl proměnit i starý Žižkov. Plány zrozené v sedmdesátých letech, které počítaly s radikální přestavbou činžovních domů a úzkých ulic na paneláky a široké třídy, byly naštěstí započaty jen v okolí Olšanského náměstí, další přeměnu už přerušila listopadová revoluce.
Původně zde měl vyrůst kancelářský objekt. Developer se však rozhodl projekt kompletně přepracovat na rezidenční využití.

Původně zde měl vyrůst kancelářský objekt. Developer se však rozhodl projekt kompletně přepracovat na rezidenční využití.

Téměř 700 bytů

Právě oblast mezi Olšanským náměstím a nákladovým nádražím se však v posledních letech stala lákavou pro developery. Nabízí nevyužité pozemky, blízkost městského centra, ale především potenciál, který skýtají developerské plány například v oblasti nákladového nádraží (včetně plánované konverze budov nádraží na kulturně-vzdělávací centrum). Zatím nejnovějším projektem, který se zanedlouho dočká realizace, je bytový komplex Central Plaza, sousedící s budovou telekomunikační společnosti s téměř stometrovou věží. Ačkoliv má vyrůst hned naproti podobně rozsáhlému projektu Central Park, který má problémy s prodejností, developer Central Group sází na atraktivitu lokality a o prodejnost svých 682 bytů se neobává. Developer koupil pozemek za 300 milionů korun od společnosti Telefónica v roce 2009 i s projektem a povolením na výstavbu kancelářského objektu. Rozhodl se však projekt kompletně přepracovat na rezidenční využití. Ačkoli územní rozhodnutí padlo už v roce 2010, stavba začíná až letos. „K žádnému prodlení kvůli legislativním nebo např. technickým problémům v rámci přípravy této stavby nedocházelo. Central Group však pečlivě zvažoval vhodnou dobu k zařazení tohoto projektu do prodeje. Jedná se celkem o téměř 700 nových bytů, které se budou stavět najednou. Proto bylo vhodné počkat na příznivější období než předchozí roky,“ vysvětluje Jiří Vajner, obchodní ředitel společnosti Central Group, a dodává: „Vzhledem k tomu, že se situace neustále zlepšuje a jsme co do vývoje ekonomické situace celkem optimističtí, zařazujeme tento projekt do prodeje již letos v září.“
Stavba je koncipována jako pětipodlažní podstavec se střešními zahradami, ze kterého vyrůstá pět osmnáctipatrových věží.

Stavba je koncipována jako pětipodlažní podstavec se střešními zahradami, ze kterého vyrůstá pět osmnáctipatrových věží.

Žižkovské věže

Projekt, jehož autory jsou architekti dlouhodobě spolupracující s developerem Zdeněk Frey, Petr Veverka a Eva Koláčková, je koncipován jako pětipodlažní podstavec se střešními zahradami, ze kterého vyrůstá pět osmnáctipatrových věží. Svou podobou naváže na protilehlý projekt kondominia Central Park s deseti patnáctipatrovými věžemi, které tak ještě přeroste. Mohutná hmota, která snad měla díky vnitřnímu atriu navazovat na původní blokovou zástavbu, však bude svému okolí neprostupně uzavřená. Projekt nicméně nenabídne jen byty.„V přízemí jsou tři komerční prostory pro gastronomické a prodejní provozy. Výběr provozovatelů pečlivě zvažujeme, jelikož chceme zajistit vysokou úroveň nabízených služeb. Předvybraný nájemce v tuto chvíli zatím ale není,“ říká Jiří Vajner. Jeden z největších rezidenčních projektů v Praze by měl být dokončen na jaře 2016 a celkové investiční náklady projektu budou činit téměř 2 miliardy korun. Podle vyjádření developera Central Group nebude na realizaci tohoto projektu čerpat žádný bankovní úvěr a vše uhradí ze svých vlastních zdrojů, stejně jako je tomu u všech ostatních projektů firmy. Jedna otázka však zůstává nezodpovězená – potřebuje Žižkov takovou proměnu?

TEXT: KATEŘINA KOTALOVÁ
vizualizace: CENTRAL GROUP

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.