LED svítidla v architektuře
Galerie(3)

LED svítidla v architektuře

Světlo je mimořádně důležitým prvkem v každém interiéru, respektive exteriéru. Nejenže umožní viditelnost, ale velkou měrou ovlivňuje celkovou atmosféru místností, která má zároveň vliv na lidskou psychiku a naladění. Zapomínat by se proto nemělo ani na dekorativní svítidla, jako jsou LED pásky.

Do interiéru i do bazénu
Na trhu se stále objevují další novinky, které vylepšují možnosti docílení světelné pohody v interiérech a zároveň nezatěžují životní prostředí ani peněženku. Hlavní roli proto v současném interiéru začínají hrát šetrná LED svítidla.

Jedním z působivých osvětlovacích prvků založených na LED technologii jsou lišty, které jsou určeny pro dlažbu a obklady v interiéru i exteriéru. Tyto lišty mohou být také ve voděodolném provedení s bezpečným napětím, takže jimi lze nasvítit i akvária nebo bazény.

LED pásky, které vynikají příznivou cenou, nízkou spotřebou a vysokou životností, se vkládají do lišt, vzhledem k potřebě chlazení většinou hliníkových. Lišty se podle potřeby použití dělí na nakládané a vkládané. Nakládané lišty bývají designově propracovanější s důrazem na eleganci.

Instalace těchto svítidel je rychlá a jednoduchá. Stačí si připravit lištu, silikonový tmel, LED pásek a napájení. Pásky v dlažbě nebo obkladech lze doplnit dalším vhodným LED osvětlením se stejnou barvou světla.

LED lišty je možno ovládat pomocí praktických spínačů – pohybových, vlhkostních či soumrakových. Světla mohou být navzájem propojena, mít společné ovládání, mohou se automaticky rozsvěcovat při příjezdu nebo setmění. K dispozici jsou také vypínače, které můžete zabudovat pod dlažbu nebo pod zrcadlo – a prostým mávnutím osvětlíte prostor.

Další možností jsou světlovodivé kabely, které lze zabudovat do dlažeb a které svými unikátními vlastnostmi poskytují neomezenou životnost. Světlo proudící z jedné diody se v případě nutnosti může kdykoliv vyměnit bez devastujících zásahů do samotné dlažby.

Vlastnosti LED pásků
LED pásky lze rozdělit podle několika kritérií. Jedno z nejdůležitějších je svítivost pásku. Některé pásky jsou vhodné pro dekorativní osvětlení a pro místa, kde není požadováno silné světlo. Další vyzařují středně silné až silnější osvětlení, ale na trhu jsou i HB či SHB pásky (super high brightness) s extrémně velkou svítivostí.
Při výběru pásku je důležité myslet na jeho chlazení. Zapuštěné pásky se bez výjimky doporučují vkládat do hliníkových lišt, které díky svým specifickým vlastnostem zajistí dostatečné chlazení. Plastové lišty je možné použít jen u pásků s nižším počtem diod na metr, s menším výkonem nebo v prostředí, kde je možné zajistit proudění vzduchu (například nakládané lišty bez krytek).

Dalším důležitým parametrem LED pásků je jejich ochrana. Obecně můžeme pásky rozdělit na ty, které lze umístit pouze v prostředí, kde úplně absentuje voda (IP 33), dále v prostředí, kde je občasná vlhkost (IP 65), a nakonec díky nejvyšší ochranné třídě (IP 68) lze pásky použít exteriéru bez ohledu na povětrnostní podmínky (déšť, prach) nebo umístit přímo do vody.

Z hlediska napětí jsou na výběr tři druhy pásků: 12, 24 a 230 V. Předností 24voltových pásků je jejich použití při instalacích, kde je potřeba delšího vedení LED pásky. Výhodou využití vyššího výstupního napětí zdroje je u napětí 24 V poloviční potřebný proud než u napětí 12V. Další výhodou je v případě instalace rozsáhlého systému nižší celková cena. Rozsáhlým systémem se myslí instalace desítek metrů LED pásky v rámci jednoho systému (možnost použití méně zdrojů, delších jednotlivých linií a kabeláže o menším průměru). Nevýhodou těchto pásků je při instalaci v malém rozsahu vyšší cena jednotlivých komponent (například při osvětlení kuchyní, šaten či televizí).

Pásky s napětím 230 V mají výhodu v možnosti použití na nejdelší instalační linie (až 100 metrů), jejich instalace je rychlá a jednoduchá. Výhodou využití vyššího napětí 230 V je desetinný výstupní proud. Nevýhodou těchto pásků je však jejich bezpečnost. Napětí 230 V není na rozdíl od 12 či 24 V bezpečné.

V barvách slunce i duhy
Vybírat lze i podle požadovaného barevného spektra, k dispozici jsou pásky s bílou teplou barvou světla (jako žárovka) či bílou studenou barvou (jako zářivka), pásky mohou být také barevné, a to žluté, červené, zelené, modré nebo měnící barvu -– RGB pásky. K páskům s těmito vlastnostmi je přiložen ovladač, kde si lze navolit požadované barvy podle nálady.

Hodnota CRI (realita vyobrazení barev), která je u běžných pásků kolem 70, je u těch nejnovějších více než 80. Obecně lze říci, že čím je hodnota CRI vyšší, tím se světlo více přibližuje lidskému vnímání barev na slunečném (denním) světle.

Patrícia Staňková
Foto: IDEAL TRADE

Autorka pracuje ve firmě IDEAL TRADE.

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.