Kancelářský stůl – živé designérské téma
Galerie(5)

Kancelářský stůl – živé designérské téma

Vývoj nábytkového designu se v učebnicích obvykle popisuje prostřednictvím příkladů navrhování židlí z různých období, při jejichž řešení designéři nacházejí stále nové inspirace. Řešení každodenních předmětů je skutečně tématem věčně živým. Hlavně když se mění požadavky na ten který předmět. Příkladem může být i jednoduchý kancelářský stůl. Naše kanceláře jsou stále přetechnizovanější. Počítače jsou už dávno samozřejmostí, k nim se však neustále přidávají další připojitelné technické „hračky“ – MP přehrávače, telefony, faxy, fotoaparáty, notebooky, mobilní telefony a jiné. Většina moderních kancelářských stolů však tento neustále se zrychlující vývoj techniky nereflektuje. Vnější moderní formu jen málokdy podporují i vnitřní technologie stolu.

Kancelářský stůl je obvykle zákazníkům nabízen jako solitér nebo jednoduchá řada stolů v prázdné kanceláři. Když se však kancelář zařídí a nainstaluje se všechno potřebné technické a počítačové vybavení, nevzhledné krabice PC zničí každý záměr designéra a v spleti neuspořádaných kabelů ve spojení s přídavnými zařízeními zanikne krása jakéhokoliv zajímavého stolu. Dnešní stoly mají sice tzv. média-kanály, ale často se nám nechce provlékat kabely skrz otvory, hlavně když se konfigurace našeho počítače a příslušných připojitelných zařízení neustále mění. Výsledkem jsou chuchvalce kabelů na zemi. Kromě toho jsou např. nabíječky ke každému zařízení obvykle různě velké a každá je jiná. Výrobci fotoaparátů bohužel nepřemýšlejí nad tím, proč vyrábějí nabíječku uprostřed dlouhého ohyzdného kabelu, který přitom vůbec nepotřebujeme. I když se může zdát, že jsme od tématu kancelářského stolu trochu odbočili, všechno se vším souvisí. 

Design jednoduchého nábytku, jakoby pocházejícího z 19. století, kdy ještě o kancelářských technických výdobytcích nemohlo být řeči, a soudobé počítače? Proč ne? To, co je krásné, obvykle navzájem ladí i navzdory vzdálenosti času svého vzniku.

Odpovědí českého designéra ing. arch. Vladimíra Ambroze, majitele firmy A.M.O.S. Design, která stůl i vyrábí, je design stolu iTable. Určitou inspiraci získali při pohledu na designovou jednoduchost a bezproblémovou připojitelnost produktů Apple. Všechno je uživatelsky jednoduché, notebook je optimalizován s přehrávačem iPod, s iPhone i s ostatními zařízeními. „Nejde jen o nábytek s podstavcem k technologiím dneška. Snažíme se zapojit stůl do řetězce kancelářských prvků,“ říká o koncepci iTable V. Ambroz. 

Výsledkem je elegantní, ergonomicky řešený pracovní stůl oblých tvarů s možností ukrytí všech elektroinstalací, nabíječek a zdrojů. Pracovní deska, ale i spodní obložení a shora zabudované zásuvky s výklopnými dvířky jsou z materiálu Corian, který je bezspárově spojován a vyrábí se v široké barevné škále. Deska stolu obsahuje prostor, kde je možné skrýt nabíječky, adaptéry a další drobnosti. Všechny kabely jsou snadno přístupné právě z této desky. Pevnost a stabilitu stolu zabezpečuje vnitřní ocelová konstrukce, nohy stolu jsou odlity z hliníku a nastříkány barvou Corianu. Osvětlení je řešeno prakticky svítidlem přímo zabudovaným do desky. Stůl je jako celek napojen přívodním kabelem na zdroje elektrického napětí 230 V a na počítačovou síť. Rozměry stolu mohou být od 2000 × 850 mm do 2200 × 1000 mm. 

Podle rozhovoru s ing. arch. V. Ambrozem zpracovala Martina Jakušová.
Foto: Filip Šlapal