Expanze dlažby do vertikálních ploch
Galerie(5)

Expanze dlažby do vertikálních ploch

Keramické obklady interiérových stěn se nemusejí nutně omezovat jen na koupelny nebo kuchyňské prostory. Jejich využití v obytných interiérech je v souladu s tendencí k návratu přírodních materiálů a nepřekračuje hranice vytyčené panujícím minimalizmem.

K ozvláštnění interiéru keramickým obkladem vyzývá široké spektrum velkoplošných formátů, které jsou k dispozici na trhu. Soudobý trend keramických obkladů směřuje k čím dál větším rozměrovým formátům, které na ploše působí celistvě. Výjimkou nejsou ani formáty přesahující metr na metr. Díky kalibraci lze navíc po­užívat minimální spáry, což dojem jednolité plochy ještě posiluje.

Keramické dlaždice, které se dříve kvůli finanční náročnosti na obklady stěn používaly pouze sporadicky a potkat jsme se s jejich aplikací na stěnách mohli především ve veřejných prostorách, jsou nyní dostupnější i pro obytné interiéry.

Jedním ze současných trendů je stírání rozdílů mezi materiály použitými na stěně a na podlaze. „Zajímavě v interiéru vypadá, když dlažba použitá na podlahu pokračuje kontinuálně  i na stěně,“ říká Marek Vráblík, šéfdesignér české značky RAKO. Jak ukázala jedna z klíčových výstav oboru ve španělské Cevisamě, v současnosti je patrná expanze dlažby i do dalších prostor obytného interiéru. Zejména v jižně položených zemích se s oblibou obkládají keramikou například stěny v ložnicích – interiér tak v letních vedrech působí chladivým dojmem. V našich klimatických podmínkách je ovšem použití v ložnicích ze stejných důvodů těžko představitelné – i když, s přibývajícím počtem tropických dnů, kdo ví… Nejčastěji se keramické stěny uplatňují v prostorách kuchyňského charakteru – tam, kde je kuchyň propojena s obývacím prostorem, případně tam, kde jsou instalována kamna nebo krb.

K obkladům stěn se nejčastěji používají obdélníkové formáty. Dochází ke stírání rozdílů mezi materiály použitými na stěně a na podlaze.

K obkladům stěn se obvykle používá stejný materiál jako na dlažbu, někdy však jsou součástí série dlaždice, které jsou již přímo určeny k použití na obklady stěn – od podlahové dlažby se liší nižší otěruvzdorností.

Keramické obklady se využívají na povrchy interiérových stěn v kombinaci s malbou či jiným typem povrchu. „Nedají se ovšem použít k pokrytí všech stěn v místnosti,“ upozorňuje  Marek Vráblík. „Souvisí to s akustikou interiéru, neboť dlažba odráží zvuk.“ Většinou se dodržuje pravidlo, že se obkládá celá stěna – z rohu do rohu. A jaké vzory jsou k obkladům stěn nejvhodnější? „Takové, které nejsou – v rámci jednoho kusu – příliš graficky definované. Na stěny se hodí jednolité bloky, které působí jako jeden celek. Pokud jde o typ dezénu, nejzajímavěji působí reliéfní dlažby – obklad s hrubým povrchem je v souladu s panujícím trendem hrubých omítek,“ doplňuje Marek Vráblík. Dlaždice mohou na stěně dokonce vytvářet imitaci kamenické práce. Například jedna série, která je určena na podlahu i stěny, imituje štípanou břidlici.

Keramika ale zatím v interiérových obkladech ještě neřekla poslední slovo. Technologie se stále vyvíjí, v posledních třech letech se například na trhu začaly objevovat keramické obklady zvané Lamina, které umožňují dosahovat velkých celistvých formátů až 2 × 3 m o tloušťce pouhé čtyři milimetry.

Lidmila Ziková
Foto: RAKO