Bydlení v prostoru bez hranic
Galerie(16)

Bydlení v prostoru bez hranic

Zrušení zažitého prostorového členění a spojování dispozice do jednoho celku je poměrně novým a pro mnohé stále překvapivým způsobem řešení interiérů. Jedním z průkopníků takovýchto návrhů je architektonické studio Toito, které si za svá nápaditá řešení odneslo v minulém roce i cenu za architekturu CE.Z.A.AR.. Tentokrát si představíme jejich projekt „Byt M“, situovaný v hlavním městě Slovenska. Umíte si v něm představit svůj život?


Původní dispozice bytu striktně rozdělovala jednotlivé funkční části.  Vzhledem k rozdílnému životnímu stylu nových obyvatelů dochází ke spojování jednotlivých zón a k podpoře komunikačního propojení. Potřeba rozdělení bytu na zóny zanikla a prostor získává vzdušný a silně rodinný charakter.   

    
Změna dispozice bytu začala „od podlahy“ , došlo k vyčištění  prostor pro realizaci záměru a přiznání stropních trámů.
    

   

Architektonický ateliér Toito využívá při svých projektech zobrazení návrhů za pomoci modelů. Takto si klient dokáže reálně představit své budoucí bydlení a zhodnotit jeho klady i zápory.  Velkou částí navrhování je také komunikace a poznání klienta. Takováto forma práce otevírá nové možnosti,  podobné „Bytu M“, kdy klient na základě důvěry v architekta přistupuje i na nová a velmi inovativní řešení.
 


Podrobný půdorys bytu po rekonstrukci
Svou velikostí bytu dominuje společenská část. Na několika metrech čtverečních najdeme obývací pokoj, pracovnu, dětský pokoj i „rozhlednu“ do celé místnosti, která slouží na odpočinek i hraní. Ložnice rodičů byla minimalizována a oddělena posuvnou příčkou. Zde se nachází i prostorný šatník. Podobným komunikačním propojením prošla druhá část bytu. Vstupní halu od kuchyně s jídelnou dělí jen šatní skříň.  Prosklené dveře na koupelně přivádějí denní světlo a zároveň ji propojují s ostatními prostory. Finální podoba bytu je tedy skutečně bez hranic. Ačkoli je realizace poměrně radikální, v období preference single bydlení či rodin s malým počtem dětí je inovativním řešením pro variabilní využití prostoru.  

Autoři projektu, dokumentace, modelu: Toito architekti
Autor dřevěných konstrukcí: Kamil Kohút
Realizátor stavebních úprav: Martin Bujdák – REKONBYT

Autor článku: Ing. arch. Paulína Oravcová

Foto: Katarína Beladičová