Toyo Ito - laureát Pritzkerovy ceny za architekturu 2013
Galerie(15)

Toyo Ito – laureát Pritzkerovy ceny za architekturu 2013

Nejprestižnější ocenění světových architektů, Pritzkerovu cenu, letos získal japonský architekt Toyo Ito. Porota ocenila cit Toyo Ita pro jednoduchost a univerzálnost, díky kterému tvoří nadčasové stavby, které ze sebe vyzařují optimismus, lehkost a radost. Ocenila i jeho schopnost zasadit stavby citlivě do okolí a provázat architekturu s duchovním rozměrem. Pritzkerova cena je udělována od roku 1979 žijícím architektům a krom prestiže je reprezentována bronzovou medailí a finanční odměnou ve výši 100 000 dolarů.

foto: Yoshiaki Tsutsui

Toyo Ito se narodil 1. června 1941 v Soulu a jak sám přiznává, neměl v mládí o architekturu žádný zvláštní zájem. Jeho vášní byl baseball. Teprve s nástupem na Tokijskou univerzitu se stala architektura jeho posláním. Po úspěšném absolvování univerzity nastoupil do architektonické kanceláře Kiyonori Kikutake & Associates. Svůj vlastní ateliér s původním názvem Urban Robot (Urbot) si otevřel o šest let později v roce 1971. Ateliér byl zanedlouho přejmenován na Toyo Ito & Associates.

Jeden z jeho prvních projektů byl dům na předměstí Tokia nazvaný „Alluminum House“, jehož dřevěná konstrukce byla zcela obalena hliníkovým pláštěm. Pozornost na svou tvorbu strhnul domem „White U“, který postavil pro svou sestru. Jak sám Ito vysvětluje, jeho cílem je vymazat konvenční významy ze svých prací a vytvářet minimalistickými postupy architekturu natolik odlehčenou, aby se podobala vzduchu a větru.

Za jednu z nejzdařilejších budov ateliéru Toyo Ito & Associates je považována Mediatéka ve městě Sendai se zcela transparentním průčelím. Hlavním prvkem je třináct mřížových trubkovitých struktur, které připomínají kmeny stromů. Kromě konstrukční funkce plní tyto sloupy také funkci světlovodů, vedou jimi sítě a vertikální komunikace. Šest otevřených a maximálně variabilních podlaží Mediatéky spojuje funkce multimediální knihovny, galerie, kanceláří i odpočinkových prostor. Jednoduše zde lze vytvořit adekvátní prostředí pro velké společenské akce i individuální odpočinek a vzdělávání.


„White House U“ postavil Toyo Ito pro svou sestru (1975-1976),
foto: Koji Taki


Interiér „White House U“ v Tokiu,
foto: Koji Taki


Multifunkční dóm v Odate (1193-1997),
foto: Mikio Kamaya


Interiér multifunkčního dómu v Odate ,
foto: Mikio Kamaya


Sendai Mediatéka (1995- 2000) patří podle vlastních slov Toyo Ity k nejlepším jeho dílům,
foto: Tomio Ohashi


Mediatéku ve městě Sendai protíná třináct mřížových trubkových struktur,
foto: Nacasa & Partners Inc.


Knihovna Tama Art University v kampusu soukromé umělecké školy ve městě Hachioji (2004—2007),
foto: Tomio Ohashi


Knihovna Tama Art University slouží přibližně 4700 studentům (2004—2007),
foto: Tomio Ohashi


Toyo Ito muzeum architektury (2006-2011),
foto: Daici Ano


Toyo Ito muzeum architektury (2006-2011),
foto: Daici Ano


Hlavní stadion pro Světové hry v roce 2009 (2006-2009),
foto: Fu Tsu Construction Co., Ltd.


Hlavní stadion pro Světové hry v roce 2009 (2006-2009),
foto: Fu Tsu Construction Co., Ltd.


Krematorium v Kakakmigahara-shi (2004-2006)


Krematorium v Kakakmigahara-shi (2004-2006)

Veronika Benešová
zdroj: http://www.pritzkerprize.com