Národní cena za studentský design pro erotické pomůcky
Galerie(13)

Národní cena za studentský design pro erotické pomůcky

Erotické pomůcky pro ženy nazvané Whoop-de-doo navrhla designérka Anna Marešová, která se tak stala vítězkou jubilejního dvacátého ročníku Národní ceny za studentský design. Porotu přesvědčila především její odvaha navrhnout předměty, které jsou ve společnosti spíše tabu a také téměř vědecké uchopení tématu. Během slavnostního večera v pátek 11. 11. 2011 byly předány ceny také dalším pracím. Pěti návrhům připadla cena za Excelentní studentský design a dalších patnáct porota ocenila jako Dobrý studentský design. Svěží nápady, design oproštěný od svazujících požadavků výrobců, praktické a krásné věci, které mohou zpříjemnit život – to vše je společné designu mladých návrhářů, leckdy ještě studentů vysokých škol.

Národní porota složená z kurátorů muzeí a nejlepších českých profesionálních designérů a expertů na design zasedla letos 12. září. Porotci vybírali v posledním kole z celkem 58 nominovaných prací. Na základě modelů, prototypů, portfolií a plakátů hodnotili především originalitu, inovaci, technickou a technologickou vyspělost, soulad estetického, funkčního a ergonomického řešení, svou roli při tom hrály i etické, ekologické a sociální aspekty a také celková kvalita prezentace.

Všechny nominované a oceněné práce můžete vidět do 29. listopadu v 5. patře DBK Praha na Budějovickém náměstí.Po zakončení této expozice však výstavu čeká tradiční mezinárodní putování.
(kk)

Přehled ocenění:
Národní cena za studentský design
Design Whoop-de-doo odráží přesvědčení autorky, že erotické pomůcky by neměly v lidech vzbuzovat pocit studu, ale měl by to být běžný, utilitární předmět se specifickými nároky na funkčnost. Těm byla věnována pozornost téměř vědecká. Anna konzultovala své návrhy s odborníky z oblasti gynekologie, sexuologie, genderových studií, s technology a výtvarníky, zpracovala podrobné dotazníky pro veřejnost a dlouze vybírala nejvhodnější materiál i vnitřní komponenty pomůcek. Tvary vibrátoru, vibračních vajíček a venušiných kuliček Whoop-De-Doo nejsou žádným expresivním designovým výstřelkem, ale jsou to vkusně, citlivě a pragmaticky pojaté formy, které mají uspokojit široké spektrum běžných uživatelů a pomoci odstranit jedno nepřiměřené společenské tabu. Za povšimnutí stojí novátorské indukční nabíjení, velký důraz položila autorka i na grafický design a kvalitu celé prezentace produktů.

Ocenění Excelentní studentský design
Kristýna Pojerová za Skleník – Interiérové svítidlo určené pro pěstování rostlin
Skleník je založen na jednoduchém nápadu, který však zabíjí dvě mouchy jednou ranou – využívá odpadní teplo žárovky a její světlo pro pěstování bylinek, které nám obvykle skomírají kdesi za oknem. Jednoduchý, kultivovaný tvar Skleníku je inspirován růstem bylin a dokreslen barevně zajímavými strukturami kamínků, hlíny a svěže zelených mladých rostlinek. Sklo je pokaždé jinak dekorováno kondenzovanou vodou.

Marta Maštálková za Vizuální styl moravského rodinného vinařství Josef Kořenek
Tak komplexní a promyšlený vizuál, do jakého se pustila Marta Maštálková z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, často nevidíme. Problematika vína, jeho pěstování, zpracování a distribuce, vtáhla autorku natolik, že se jí podařilo pokrýt snad všechny nároky rodinného vinařství a ještě pár dalších, o kterých předtím sami nevěděli, že je vlastně mají. Znakem rodinného vinařství pana Kořenka se stalo písmeno K vycházející z motivu kořene a větviček vinné révy. Tato kaligrafickým štětcem pojatá K jsou celkem tři a podoba každého z nich je podmíněna stádiem růstu keříku. Tím je také dáno jejich použití pro sudové, jakostní a přívlastkové víno. Velmi příjemný a neotřelý je dárkový obal na láhev vína z hlíny.

Kateřina Kubánková za Zatoulané tečky – Hmatovou knihu pro zrakově postižené čtenáře
Zatoulané tečky zaslouží velkou pozornost především proto, že otevírají možnost sériové výroby knih pro nevidomé. To bylo v našem prostředí dosud nemyslitelné. Maximální zjednodušení formy je logickým přizpůsobením knihy pro možnosti sériové výroby, omezená barevná paleta zase poukazuje na to, komu jsou Zatoulané tečky především určeny.

Michal Šírek za Air – Clean Bridge – Silniční most křižující železniční trať
Air – Clean Bridge je navržen pro areál ostravského letiště Leoše Janáčka, kde by měl překlenout železniční trať. Tvarosloví mostu tak získalo přirozeně inspiraci v elegantním pohybu křídel. Největším přínosem je však schopnost mostu čistit okolní vzduch od výfukových plynů. To je zajištěno použitím materiálu TX Active. Štěpení škodlivých látek na nezávadné se děje na povrchu tohoto upraveného betonu v důsledku chemické reakce, která vyžaduje světlo. Proto čím větší osvícená plocha materiálu, tím čistší je vzduch v okolí. A onu aktivní plochu poskytují právě křídla.

Jakub Novák za Odorico Pordenone – Obytný přívěs
Odorico Pordenone je inovativní řešením expandujícího vnitřního prostoru, který umožňuje pohodlné přespání až čtyřem lidem a díky velké prosklené zadní ploše nabízí příjemné posezení s výhledem třeba i klaustrofobikům. Minimalistický interiér oživuje příjemná kombinace neutrálních světlých tónů a teplé zlatavé barvy, exteriér je působivý trochu kosmickou, chladnou elegancí a čistotou tvaru.

Ocenění Dobrý studentský design:
Kateřina Smolíková – Lustr Skyphos, Jiří Krejčí – Dveřní klika pro veřejné toalety, Alena Kurfürstová – Nábytek pro děti, Filip Velehradský – Kolekce interiérových svítidel, Jana Tichá – Živěna sbírá ostružiny, Jolana Šornerová – Světlušky – Svítidla, která odpočívají, dokud se kolem nich nic neděje, Libor Sošťák – Sáňky Xtrude, Vladimír Staněk – Autorská pánská kolekce Gentle-Man-Today, Sergej Kuckir – Skládací větrná turbína Ventus, Aleš Trdý – Mobiliářový prvek Guiseppe, Kateřina Reichová – Kolekce stříbrných šperků Mullatem, Tomáš Rampas – Nouzové ubytování, Magdaléna Čurdová a Tereza Matyášková – Set domovního elektroinstalačního materiálu Lumen, Monika Přikrylová – Kolekce oděvů Japan, Nikola Kašpárková – Sklenice Kaskády – foukané sklo

Eva Grochová
Design Cabinet CZ

–>–>