Prodej minerálních izolací je stabilní
Galerie(2)

Prodej minerálních izolací je stabilní

Minerální izolace se používají jak pro renovaci starých bytů, bytových či rodinných domů, tak pro novostavby. Přes pokles trhu stavebnictví se udržely v loňském roce prodeje minerálních izolací na přibližně stejné úrovni jako v předešlém období. V roce 2009 činil obrat členů Asociace výrobců minerální izolace přibližně 4 miliardy Kč. V letošním roce očekává asociace zvýšení počtu renovací bytů a domů, zejména pak těch, které opravami ještě neprošly. 

Budovy patří mezi největší spotřebitele energie – v Evropě mají na svědomí přibližně 40 % celkové spotřeby. Ve většině případů je však možné ji výrazně a přitom jednoduše snížit. Přibližně tři čtvrtiny energie spotřebujeme na vytápění. V bytech nedotčených opravami, kterých je v současné době přibližně 1,4 milionu (39 % v panelových a 61 % v nepanelových domech), přitom velká část tepla uniká zbytečně.

„Průměrná energetická náročnost domů vystavených do roku 1978, kdy byly požadavky na bytovou výstavbu mnohem nižší, než je tomu nyní, je 245 kWh/m2. Díky dnes dostupným materiálům se lze v současné době dostat bez problémů na spotřebu pod 50 kWh/m2, tedy až na jednu pětinu,“ řekl Libor Urbášek, předseda Asociace výrobců minerální izolace. „Tyto domy a byty přitom tvoří skoro 60 % české bytové výstavby a představují proto značný potenciál úspory,“ dodal.

50 až 60 % izolačních materiálů v Evropě tvoří minerální izolace. Jedná se o špičkové materiály, které nabízejí řadu unikátních vlastností, jako je nejvyšší požární odolnost, prodyšnost nebo schopnost akustické ochrany. Celosvětově se začaly vyrábět před druhou světovou válkou, v České republice existují zhruba 45 let. Využít je lze k zateplení různých částí domů – od střech, přes stropy, vnitřní i vnější stěny, až po podlahy.

Zdroj: Asociace výrobců minerální izolace
–>–>